2019-03-04 14:26:20

POWIAT MYŚLIBORSKI ODDAŁ HOŁD ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Barlinek, Dębno, Myślibórz - 3 marca 2019 roku "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Dnia 3 marca 2019 roku Powiat Myśliborski we współpracy z Gminą Barlinek i Gminą Myślibórz w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddał hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Kolejna już VII edycja największego w Polsce Biegu Pamięci pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to inicjatywa Fundacji Wolność i Demokracja z Warszawy. Powiat Myśliborski w ramach umowy partnerskiej już po raz drugi przystąpił do organizacji Biegu Pamięci w Barlinku, Dębnie i Myśliborzu.

Uroczystego otwarcia zawodów w Barlinku dokonał Starosta Myśliborski Andrzej Potyra oraz Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, w Dębnie Poseł RP Leszek Dobrzyński oraz Wicestarosta Myśliborski Danuta Patkowska, a w Myśliborzu Członek Zarządu Powiatu w Myśliborzu Mariusz Norsesowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Myśliborzu Marek Antczak.

Spośród zaproszonych gości udział w tegorocznych obchodach wzięli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu mł.insp. Dariusz Ufnowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu mł.bryg. Grzegorz Słota, radni samorządów gminnych, radni powiatowi, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz Pani Ewelina Rybarska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu Pani Marzena Smolarek, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Powiatu Myśliborskiego.

Pierwszy dystans, jaki mieli do pokonania zawodnicy, wynosił 1963 m i był biegiem rodzinnym. Długość tej trasy wskazuje na datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka – pseudonim „Lalek”. Organizatorzy zapewnili dla najmłodszych uczestników pamiątkowe puchary oraz upominki rzeczowe .Rozdano również puchary dla najlepszych biegaczy na tym dystansie.

Drugi bieg na dystansie 5 km w Barlinku i Myśliborzu oraz 6 km w Dębnie rozpoczął się o godz. 12:30. Zwycięzcy w dwóch kategoriach: kobiety i mężczyźni, otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe.

Wszyscy zawodnicy, zarówno w biegu rodzinnym jak i na dodatkowych dystansach, po dotarciu na metę otrzymali pamiątkowy medal, wodę i czekoladę, a tuż przed startem pakiet, w którym znalazły się m.in. koszulki z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych. Nie zabrakło również gorącej kawy, herbaty i pysznej grochówki.

Organizatorzy tegorocznej edycji biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” kierują szczególne podziękowania za zaangażowanie i współpracę przy organizacji lokalnych biegów na terenie naszego powiatu wszystkim służbom m.in. Komendzie Powiatowej Policji w Myśliborzu, Komisariatowi Policji w Dębnie oraz w Barlinku, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, Posterunkowi Państwowej Straży Pożarnej w Dębnie, Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Ław, Otanowa oraz Mostkowa, uczniom i nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu, organizacjom, instytucjom oraz wszystkim wolontariuszom.

WYNIKI W BIEGACH NA DYSTASIE 1963 m

BARLINEK

MIEJSCE I- Jakub Strzałkowski, MIEJSCE II – Wiktor Kaczmarek, MIEJSCE III – Jakub Molęda

KATEGORIA DZIECI: MIEJSCE I- Karolina Andrukonis, MIEJSCE II – Matylda Gaweł, MIEJSCE III – Ewa Noworolnik

DĘBNO

MIEJSCE I- Bogdan Podbereski, MIEJSCE II – Tomasz Kowalski, MIEJSCE III – Mirosław Wujda.

KATEGORIA DZIECI: MIEJSCE I- Maksymilian Psiuk, MIEJSCE II – Hanna Najkowska, MIEJSCE III – Maksymilian Kucharski

MYŚLIBÓRZ

MIEJSCE I- Patryk Jakowczyk, MIEJSCE II – Krystian Pietkiewicz, MIEJSCE III – Bartosz Kotliński

KATEGORIA DZIECI: MIEJSCE I- Oliwier Pustkowski, MIEJSCE II – Julian Przeniczny, MIEJSCE III – Zuzanna Komoda