2019-07-17 13:30:31

86. rocznica lotu przez Atlantyk lotników litewskich

W  dniu 14 lipca 2019 roku W Pszczelniku odbyły się  obchody 86. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa.

Uroczystość odbyła się z udziałem gości z Litwy  m. in. . attache obrony płk. Gytis Kazokas,  przedstawicieli władz samorządowych Kowna, Rejonu Kowieńskiego i Kłajpedzkiego  oraz Konsul Honorowy Litwy w Szczecinie Wiesław Wierzchoś.

Ze strony polskiej udział wziął  w imieniu Wojewody Zachodniopomorskiego - dr Artur Staszczyk - Doradca Wojewody Zachodniopomorskiego ds. międzynarodowych i Wiceprzewodniczący Sejmiku Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Zbigniew Chojecki. Na uroczystość przybył także Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie Generał Jacek Cegieła oraz Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Szczecinie St. Brygadier Jacek Staśkiewicz, przedstawiciele samorządów gmin ościennych, młodzież szkolna  oraz mieszkańcy regionu.

Powiat Myśliborski reprezentował Starosta Myśliborski Andrzej Potyra, Przewodniczący Rady Powiatu  w Myśliborzu Robert Dudek, członek Zarządu Powiatu w Myśliborzu Mariusz Norsesowicz oraz radny Rady Powiatu w Myśliborzu Mirosław Piwowarczyk. Delegacja z powiatu  złożyła kwiaty pod pomnikiem litewskich pilotów.

Piloci litewscy Steponas Darius i Stasys Girenas zamierzali pokonać trasę Nowy Jork - Kowno samolotem nazwanym „Lituanica” bez międzylądowania. Chcieli w ten sposób rozsławić imię mało znanej Litwy na całym świecie. Wystartowali z Nowego Jorku wcześnie rano 15 lipca 1933 roku, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Dzień po starcie samolot obserwowano między innymi w Szkocji i Kilonii, w Kownie na pilotów czekało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Około 23.00 maszynę widziano w okolicach Stargardu Szczecińskiego, jednak silna burza zmusiła pilotów, by zmienili trasę lotu. Niemieckie meldunki zarejestrowały jeszcze przelot maszyny nad Barlinkiem. Po północy 17 lipca 1933 roku samolot z Litwinami rozbił się w lesie koło Pszczelnika, który wówczas znajdował się na terytorium Niemiec.

Piloci przelecieli 6411 kilometrów, do celu pozostało im 650 km. Wynik, jaki osiągnęli, był drugim na świecie pod względem pokonanej odległości. Lot „Lituaniki” odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych i mimo to był wówczas jednym z najbardziej precyzyjnych.

W pogrzebie lotników w Kownie wzięło udział około 100 tysięcy osób. Na Litwie obaj piloci są uważani za bohaterów narodowych. W 1935 roku w miejscu katastrofy odsłonięto pomnik poświęcony tragicznie zmarłym lotnikom.

Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobnymi powodami mogły być burza, błąd pilota lub wada techniczna samolotu. Pod uwagę brana była też możliwość zestrzelenia maszyny przez Niemców.

Co roku przy pomniku poświęconym tragicznie zmarłym lotnikom odbywają się uroczystości upamiętniające to tragiczne zdarzenie.