2020-05-25 15:21:35

Badanie ankietowe dot. oceny funkcjonowania psychospołecznego Polaków oraz personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Pandemia koronawirusa odebrała Nam życie, które do tej pory znaliśmy. Borykamy się z codziennym  strachem o życie swoje i bliskich, brakiem odpowiedniego wsparcia, niepewnością o jutro. Reakcje w mediach, przeciążenie pracą i stres wywołany wyczerpywaniem się sprzętu ochrony osobistej to tylko niektóre z problemów, jakie dotyczą pracowników ochrony zdrowia.

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, zajmujący się zadaniami z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, postanowił przyłączyć się do badania prowadzonego przez Zakład Pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pod kierownictwem dr n. zdr. Anny Cybulskiej i mgr Kamili Rachubińskiej:

• Ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
  • Ocena funkcjonowania psychospołecznego personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Tematyka badania jest niezwykle ważna, a uzyskane za jego pomocą dane będą bardzo cenne, ponieważ  pozwolą na ocenę zapotrzebowania na wsparcie psychologicznego społeczeństwa oraz wyselekcjonowanie zmiennych psychologicznych, na które ma wpływ zjawisko pandemii. Celami szczegółowymi badania są:

• analiza nasilenia lęku, depresyjności, poczucia samotności, stresu oraz występowania zaburzeń snu wśród pracowników ochrony zdrowia,
  • ocena jakości życia Polaków w trakcie trwania pandemii,
  • analiza założeń wobec świata;
  • ocena zaburzeń po stresie potraumatycznym w trakcie trwania pandemii.

W związku z powyższym Wydział Współpracy Społecznej zaprasza wszystkich mieszkańców i pracowników ochrony zdrowia województwa zachodniopomorskiego, do wzięcia udziału w badaniu, które posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Linki do kwestionariuszy znajdują się pod poniższymi adresami:

Kwestionariusze badań będę dostępne do września 2020 r.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: anna.cybulska@pum.edu.pl i  kamila.rachubinska@pum.edu.pl.