2020-07-10 11:15:35

Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo"

Rozwijanie demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego to jedno z wielu zadań wpisujących się w realizację Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030. Jednym z wyznaczników zaangażowania społecznego jest udział w wyborach. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego poprzez konkurs „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” chce nagrodzić gminy, które osiągną najwyższą frekwencję wyborczą. W puli dla najaktywniejszych jest łącznie 100 tys. zł.

- Frekwencja zawsze była dużym wyzwaniem podczas wyborów na Pomorzu Zachodnim. Ubolewam nad tym, że wśród naszych mieszkańców nie było dotychczas takiej aktywności jak w innych regionach. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu w ten konkurs władz lokalnych uda się zmobilizować mieszkańców naszych sołectw, osiedli i gmin w taką pozytywną rywalizację we wspólnym interesie.  Wierzę, że będzie to wzmocnienie tożsamości i wspólnotowości Pomorza Zachodniego – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Po 25 tys. złotych dotacji dla każdego z laureatów, a łącznie 100 tys. zł. Taką kwotę na realizację potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców gminy chce przeznaczyć Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” jest skierowany do gmin, które uzyskają najwyższą procentową frekwencję wyborczą w ponownym głosowaniu w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2020. Laureaci zostaną wyłonieni w kategoriach:
- gmina powyżej 100 tys. mieszkańców,
- gmina 40 tys. – 100 tys. mieszkańców,
- gmina 10 tys. – 40 tys. mieszkańców,
- gmina do 10 tys. mieszkańców.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Państwową Komisję Wyborczą, Zarząd Województwa wyłoni laureatów konkursu tj. gminy z najwyższą procentową frekwencją wyborczą w każdej z kategorii. Następnie Zarząd skieruje projekt stosownej uchwały pod obrady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, który zdecyduje o podjęciu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom – laureatom konkursu.