2008-04-21 09:21:17

Rozmowa ze Starostą Powiatu Myśliborskiego- Andrzejem Potyrą nt. Inwestycji w Powiecie

Rzecznik prasowy- Ewelina Górecka: Na najbliższej sesji Rady Powiatu odbędzie się głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Powiatu za rok 2007, jest to pierwszy pełny rok Pańskiego zarządzania Powiatem Myśliborskim. Jak wygląda wykorzystanie budżetu za rok 2007?

Starosta Andrzej Potyra: ?Plan dochodów powiatu myśliborskiego na rok 2007 wynosił około 51.543000 zł., na koniec roku, po zmianach wykonano 103% planu- 53,16 mln. zł. Natomiast plan wydatków wynosił 53,36 mln. zł., na koniec roku wykonano 51,85 mln zł., co dało w rezultacie 97,16% planu.

E.G: Co było przyczyną niewykorzystania wydatków?

A.Potyra: Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta-otóż w budżecie na rok 2007 zaplanowaliśmy środki na inwestycje finansowe ze środków UE na lata 2007-2013, m.in. na dokończenie II etapu przebudowy ulicy Szosowej w Barlinku. Niestety środki zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym na rok 2007 nie zostały uruchomione, stąd nie wykonanie budżetu wydatków na rok 2007.

E.G.: Czy to oznacza, że powiat w roku 2007 nie prowadził żadnych inwestycji?

A.Potyra: Nie, nie oznacza to , że powiat w roku 2007 nie prowadził żadnych inwestycji, chodziło jedynie o inwestycji współfinansowane ze środków UE. Starostwo w roku 2007 wykonało szereg mniejszych inwestycji na terenie powiatu na łączną kwotę prawie 3,5 mln. zł. Inwestycje te wykonano ze środków własnych pozyskanych od Wojewody Zachodniopomorskiego, czy też Urzędu Marszałkowskiego. Dla przykładu- na terenie miasta i gminy Barlinek zakończono rozpoczętą wcześniej modernizację drogi powiatowej Mostkowo- Sulimierz. Koszt inwestycji to ok. 529 tys. zł, z czego z Urzędu Marszałkowskiego pozyskano dofinansowanie w kwocie 216 tys. zł. Modernizacja tej drogi przyczyniła się do usprawnienia kontaktu pomiędzy dwoma dużymi wioskami- Mostkowem i Sulimierzem. Dla mieszkańców Sulimierza, z których wielu pracuje w Barlinku oznacza to skrócenie dojazdu do pracy o około 12 km. Gruntownie zmodernizowano również drogę nr 2156Z w Rychnowie- odcinek centrum Rychnowa z osiedlem nowych bloków. Wartość inwestycji 129 tys. zł, przy czym dofinansowanie ze strony Rady Miasta i Gminy wynosiło 28 tys. zł. Wykonano okrawężnikowanie, nową nawierzchnię i chodniki, co przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Wykonano powierzchniowe utwardzenie nawierzchni asfaltowych na drodze nr 2116Z na odcinku Krzyżówka Karsko-Okunie- Gorzów w stronę Karska. Wartość tych prac to kwota ok. 171 tys zł. Na kwotę ponad 376 tys zł. Opiewał remont pomieszczeń w Domu Dziecka w Barlinku, z czego uzyskano dofinansowanie od Wojewody w kwocie 188 tys zł. W ramach tego remontu zmodernizowano pamiętające lata siedemdziesiąte łazienki, aneksy jadalne, wyposażono także w nowoczesny sprzęt kuchnię. Również po 8 latach korzystania z wynajmowanych od Gminy pomieszczeń Nasz sztandarowy , eksportowy zespół Słoneczna Gromada doczekał się stałej siedziby. Na przystosowanie pomieszczeń na potrzeby zespołu przeznaczyliśmy 61,5 tys. zł. W Szpitalu Powiatowym w Dębnie przystosowaliśmy pomieszczenia na potrzeby centralnej tlenowni na kwotę około 837 tys. zł. Wykonaliśmy również remonty chodników w Boleszkowicach, Cychrach i Nawrocku. To tylko kilka przykładów naszych inwestycji w roku 2007, ale dodam, że było ich znacznie więcej.

E.G.: Panie Starosto, czy może nam Pan powiedzieć, jakie działania zostały podjęte w temacie dalszego remontu drogi nr 156 z Lipian do Barlinka?

A.Potyra: Jeśli chodzi o remont drogi nr 156, pragnę podkreślić, iż z racji zajmowanego przeze mnie stanowiska Starosty Powiatu interesuje się stanem dróg wszystkich kategorii od dróg krajowych, przez wojewódzkie, powiatowe i gminne. Przez gminę Barlinek przebiegają dwie drogi kategorii wojewódzkiej- droga 156 Lipiany- Strzelce i droga 151 Gorzów- Choszczno. Ostatnio 2 razy spotkałem się z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie remontów dróg przebiegających przez nasz powiat. Na dzień dzisiejszy sytuacja drogi nr 156 przedstawia się następująco- do końca maja ma być przeprojektowana dokumentacja, w tym czasie zostanie podpisane porozumienie z gminą o współfinansowanie inwestycji. Później zostanie ogłoszony przetarg, więc spodziewam się, że w drugiej połowie roku prace ruszą pełną parą.

E.G.: W roku ubiegłym dużo mówiło się i pisało o obwodnicy śródmiejskiej Barlinka, Pan również wypowiedział się na ten temat. Co może nam Pan powiedzieć na dzień dzisiejszy?

A.Potyra: Dobrze Pani to ujęła, obwodnica śródmiejska, ponieważ będzie to droga odciążająca jedyną dzisiaj główną ulicę miasta, jaka jest ulica Niepodległości i 1-go Maja. W listopadzie 2007 roku inwestycja ta została wpisana przez Sejmik Woj. Zachodniopomorskiego i zatwierdzona w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa na lata 2007-2013. Realizacja inwestycji przypadnie na lata 2010-2011. W roku bieżącym rozpocznie się procedura projektowania oraz wpływu inwestycji na środowisko, następnym krokiem będzie pozyskanie pozwolenia na budowę. Jest to długi proces. Szkoda, że wcześniej nie zostało nic zrobione w tym kierunku, teraz jest praktycznie ostatni moment, aby pozyskać na tak dużą i kosztowną inwestycję środki UE. Za kilka lat ciężkie tiry mogą doprowadzić do zrujnowania miasta Barlinka. Wystarczy popatrzeć na pękający budynek muzeum, czy też siedzibę Urzędu Miasta i Gminy. Naprawdę nie można już dłużej czekać z przeprowadzeniem obwodnicy.

E.G.: Miejmy nadzieję, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi i zdążymy na czas z obwodnicą.

Dziękuję za rozmowę.
Ewelina Górecka