2008-04-21 09:23:52

W trosce o powiaty

W dniach 3-4 kwietnia w Warszawie odbyło się XI Zgromadzenie ogólne Związku Powiatów Polskich. W spotkaniu samorządowców wzięli udział wicepremier Waldemar Pawlak, minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna oraz Katarzyna Hall minister EN. Powiat myśliborski reprezentował starosta Andrzej Potyra. Delegaci dokonali wyboru nowego prezesa Zarządu oraz opowiedzieli się za reformą administracji publicznej oraz decentralizacja zadań i finansów publicznych.

ZPP skupia 319 powiatów i miast na prawach powiatu. Związek wyrósł z tradycji międzywojennych- jego restytucja miała miejsce w 1999 roku. Od tego czasu stowarzyszenie działa na rzecz wspólnych interesów oraz reprezentacji samorządów powiatowych w kraju i za granicą. ZPP jest członkiem Rady Gmin i Regionów Europy, Polskiego Komitetu Współpracy z Komitetem Regionów UE. Ubiega się również o członkostwo w Europejskiej Sieci Samorządów Lokalnych. ZPP współpracuje ze Związkiem Powiatów Niemieckich na podstawie Traktatu z 2000 r. Aktualnie prowadzone są rozmowy o współpracy z samorządami na Ukrainie i Białorusi.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad delegaci przyjęli sprawozdanie prezesa Zarządu z działalności za rok 2007 oraz z wykonania budżetu Związku za ubiegły rok. Przyjęto także projekt budżetu Związku na rok 2008 oraz założenia do programu na rok bieżący. W pierwszym dniu obrad Zgromadzenie dokonało wyboru nowego prezesa Zarządu, którym został Kazimierz Kotowski- starosta opatowski.

Ważną częścią obrad było odczytanie listu premiera Donalda Tuska do delegatów oraz wystąpienie ministra Schetyny, który przedstawił działania rządu w zakresie umacniania w kraju samorządności. Decentralizacja państwa, oddzielenie administracji rządowej od samorządowej, przekazanie instytucji wykonawczych, straży oraz inspekcji samorządom ma być lekarstwem na złą sytuację powiatów. Odnosząc się do finansów powiatów Schetyna mówił o potrzebie zwiększenia udziału samorządów terytorialnych w podatkach PIT, CIT i akcyzie oraz zwrocie podatku VAT od projektów inwestycyjnych, a także stworzeniu mechanizmów zwiększających dostępność i ułatwiających wykorzystanie środków europejskich.

Komentarz Starosty Powiatu Myśliborskiego- Andrzeja Potyry:

„Dochody powiatów są często niedoszacowane i nieadekwatne do zadań i kompetencji, w jakie wyposażono powiaty, dlatego też oczekujemy od Rządu i Parlamentu podjęcia odpowiednich działań, które wzmocnią samorządy powiatowe. Konieczne jest zagwarantowanie środków adekwatnych do powierzonych zadań, a także zapewnienie dodatkowych dochodów, pozwalających na realizację projektów rozwojowych. W innym wypadku samorządy powiatowe nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom społecznym.”

Ewelina Górecka

rzecznik prasowy