2008-05-07 11:43:49

Zawieszenie naborów wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 zawiesza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach z konkursów:
nr RPOWZ/1.1.1/2008/1 dla poddziałania 1.1.1 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa
nr RPOWZ/1.1.2/2008/1 dla poddziałania 1.1.2 Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa

24 kwietnia 2008r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamieściło w Monitorze Polskim 2008r. nr 34, poz. 306 informację o zaprzestaniu stosowania ?Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego z 23 listopada 2007 w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych?. Zaistniała sytuacja spowodowana została opinią Komisji Europejskiej w sprawie zasadniczej niezgodności polskich przepisów prawnych z wymogami dyrektywy 85/337/EWG Rady z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne.

W związku z powyższym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało projekt nowych wytycznych, w którym między innymi ujawniło 9 zasadniczych niezgodności ustalonych z Komisją Europejską. Zakres tych rozbieżności sprawia, że istnieje realne zagrożenie, iż ocena i wybór wniosków o dofinansowanie spowodowałaby trudne do oszacowania konsekwencje prawne, w tym odmowę przyznania dofinansowania albo wstrzymanie finansowania projektu i obowiązku zwrotu środków w przypadku zakwestionowania, na każdym etapie projektu, poprawności postępowania OOŚ zgodnie z Dyrektywą 85/337/EWG.

Zaproponowane przez MRR rozwiązania przejściowe nie gwarantują poprawności postępowania, nie wskazują procedury traktowania już przeprowadzonych postępowań OOŚ, sugerują Instytucji Zarządzającej podważanie decyzji administracyjnych innych organów administracji publicznej.

Wyżej wymieniony projekt wytycznych zaleca między innymi ?wstrzymanie dokonywania zgłoszeń planowanych inwestycji (według przewidzianych procedur w prawie krajowym alternatywnych do pozwolenia na budowę) do czasu wejścia w życie odpowiednich regulacji prawnych. Dla przedsięwzięć, dla których dokonano już zgłoszenia, zaleca się wstrzymanie rozpoczęcia ich realizacji do czasu wejścia w życie nowych przepisów, które umożliwią beneficjentowi wystąpienie z wnioskiem o pozwolenia na budowę. Dodatkowo, zaleca się nie wprowadzanie do projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej zadań podlegających zgłoszeniu, jeżeli przedsięwzięcia takie znajdują się w załączniku I albo II dyrektywy OOŚ, bądź mogą znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.?

Potwierdzeniem wagi problemu jest zapis w Wytycznych: ?Wobec faktu, że każde przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej musi być zgodne z prawem wspólnotowym, nie można wykluczyć, że pomimo stosowania niniejszych Wytycznych, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nieprawidłowej transpozycji lub stosowania dyrektywy OOŚ przed sądem wspólnotowym bądź krajowym.?

Mając na uwadze dobro potencjalnych Beneficjentów RPO WZ Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o zawieszeniu naboru wniosków.
Nabór zostanie wznowiony w momencie dostosowania polskiego prawa do wymogów prawa wspólnotowego lub wydania interpretacji umożliwiającej stosowanie przepisów wspólnotowych bezpośrednio.
Zarząd Województwa analizuje różne możliwości realizacji Programu w zaistniałej sytuacji. Informacje na temat decyzji i działań będą na bieżąco zamieszczane na stronie RPO.

Źródło: www.rpo.wzp.pl