2008-05-07 14:23:35

W dniach 1-3 maja na terenie gmin Powiatu Myśliborskiego odbył się cykl imprez z okazji Dni Majowych.

Trochę historii:

1 majaMiędzynarodowe Święto Pracy obchodzone od 1890r, upamiętniające strajk robotników w Chicago z 1886r, święto państwowe, podczas którego organizowano huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa.

2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej - stosunkowo młode święto, obchodzone od 2004r. Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:

• 2 maja 1945r zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało - czerwony sztandar na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie.
  • W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych, tak, aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze święta.

3 maja Święto Konstytucji - przywrócone do kalendarza świąt państwowych w 1990 r, obchodzone, jak sama nazwa wskazuje w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791r.

Dziś Weekend Majowy to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyruszają na ?zieloną trawkę?. Zgodnie z tym twierdzeniem większość majowych imprez organizowana jest na świeżym powietrzu.

Tegoroczne majówki w gminach Powiatu Myśliborskiego obfitowały w wiele ciekawych imprez zarówno sportowych, jak i kulturalnych. W programach, które przygotowali organizatorzy każdy mógł znaleźć coś dla siebie lub swojej rodziny.

Wiele emocji wzbudziły zawody sportowe w Myśliborzu, tak młodzieży, jak i dorosłych biorących udział w turniejach piłki siatkowej, nożnej, koszykowej. Zresztą trudno się dziwić, sport to rywalizacja, a z nią wiążą się emocje. Godne uwagi było również Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w klasie Optimist, Cadet, windsurfing.

W Dębnie natomiast postawiono na imprezy kulturalne. Mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia spektaklu w reżyserii Anatola Wierzchowskiego ?Boże zaułki?, a już następnego dnia spędzenia ?Wieczoru Hiszpańskiego? w Dębnowskim Ośrodku Kultury. 3 maja był w Dębnie dniem bardzo uroczystym, jednak również tego dnia nie zapomniano o elementach kulturalnych i zorganizowano projekcję komedii ?Ranczo Wilkowyje?.

Mieszkańcy Barlinka świętowali nie tylko z okazji Święta Pracy, głównym powodem do dumy było dla nich uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce specjalistycznego kompleksu tras Nordic Walking. Patronat Honorowy tego wydarzenia objął Starosta Myśliborski - Andrzej Potyra. Nordic Walking jest propozycją zdrowego stylu życia dla wszystkich i o każdej porze. Jest to spacer nordycki, u nas zwany marszem z kijkami. Dzięki kijkom marsz jest intensywniejszy, powoduje mniejsze zmęczenie niż zwykły spacer, za to spalamy przy tym dwukrotnie więcej kalorii. Aby sprawdzić teorię w praktyce uczestnicy spotkania mogli sami pomaszerować po lesie. Na otwarcie przyjechało 18 sportowców, którzy ustanowili rekord świata w sześciogodzinnym marszu z kijkami. Jak można było się przekonać w Barlinku czekało na miłośników sportu wiele atrakcji: odbył się rajd nowo otwartą ścieżką, promocja pierwszej książki o nordic walking, napisanej przez polskich autorów. Ale to nie wszystko, ponieważ Barlinek słynie nie tylko ze sportu, ale także ze wspaniałej ceramiki, na rynku odbył się także tradycyjny jarmark ceramiczny połączony z prezentacją wypału rzeźb w piecu plenerowym. Była też parada starych motocykli, koncerty i pokazy regionalnego rzemiosła z okazji obchodzonych w tym samym czasie Dni Europy.

Szczegółowe informacje z poszczególnych imprez znajdziecie Państwo na stronach internetowych gmin.

Ewelina Górecka

Starostwa Powiatowego w Myśliborzu