2008-07-03 09:35:32

XXI sesja Rady Powiatu w Myśliborzu

30 czerwca radni powiatu zebrali się na ostatniej przedwakacyjnej sesji.
Porządek XXI sesji liczył 20 punktów. Po przyjęciu protokołu z XX sesji Rady Powiatu i odczytaniu sprawozdania z prac Zarządu nadszedł czas na zapytania i interpelacje radnych. Z tej okazji skorzystał radny Witkowski, który zawnioskował o sfinansowanie szczepień na HPV, czyli brodawczaka ludzkiego [HPV wirus, którym można zarazić się podczas kon­taktów seksualnych. Jest wiele jego typów. Dwa z nich odpowiadają za 70 proc. przy­padków raka szyjki macicy. Nowotwór ten długo nie daje żadnych objawów, dlatego jest tak niebezpieczny. Jeśli nie robi się regularnie cytologii, rak może osiągnąć sta­dium, którego nie da się już wyleczyć. Najlepsze rezultaty szczepionka daje u młodych dziewczyn, które jeszcze nie współżyły. Jednak i starszym kobietom szczepionka też może pomóc. Dzięki niej w organizmie powstaną prze­ciwciała, które unieszkodliwią wirusa HPV. Nie będzie więc mógł on doprowadzić do rozwoju raka. Poza tym zaszczepiona kobieta, jeśli jest nosicielką wirusa HPV, nie będzie zakażać swojego partnera. Aby szczepionka była skuteczna, trzeba przyjąć trzy jej dawki: drugą - dwa miesiące po pierwszej, następną po upływie pół roku] dla starszych dziewczynek z Domów Dziecka w Barlinku i Dębnie.
Po tym punkcie wartko potoczyły się obrady. Większość uchwał zyskała aprobatę radnych niemalże jednogłośniee.
Ożywioną reakcję wywołał dopiero punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie woli połączenia Międzyszkolnego Ośrodka Sportu „Szkuner” i Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Obawy, czy przez połączenie obu placówek nie zginie marka „Szkunera” miał radny Winiarczyk. Czy obawy te są uzasadnione?
Połączenie placówek nie oznacza likwidacji MOS „Szkuner”, likwidacji jego marki. Wręcz przeciwnie, połączenie placówek ma przyczynić się do rozwoju marki „Szkunera”.
Starostwo poczyniło już pewne kroki, aby tak się stało. Wystąpiono do Urzędu Patentowego o zatwierdzenie nazwy, marki i logo MOS „Szkuner”. Trwają również prace nad projektem zagospodarowania terenu przystani, co w przyszłości na pewno przyczyni się nie tylko do rozwoju marki Międzyszkolnego Ośrodka Sportu, ale także do rozwoju samego miasta.
Powoli porządek obrad wyczerpywał się. Informacja złożona przez Starostę – Andrzeja Potyrę o działaniach między sesjami była ostatnią złożoną radnym na XXI Sesji.
Kilka minut po godzinie 14 przewodniczący – Józef Głuszko złożył radnym, wszystkim zebranym na sali obrad oraz mieszkańcom powiatu wakacyjne życzenia.