Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2008-07-11 12:15:22

SZLAKIEM HISTORII

 

 

W dniach 7, 9,10 lipca odbył się cykl spotkań w ramach współpracy z Powiatem  Märkisch – Oderland. W spotkaniach wzięły udział 3 powiaty – Myśliborski, Gorzowski oraz Märkisch – Oderland. Wzajemne wizyty w poszczególnych powiatach miały na celu poznanie historii, zabytków oraz walorów turystycznych.

7 lipca przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Myśliborzu oraz Gorzowa Wlkp. zawitali do Seelow, stolicy Powiatu Marchijsko – Odrzańskiego.
Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Letschin, gdzie zwiedzający mogli podziwiać ostatni zachowany na tym terenie wiatrak – koźlak - najstarszy i najprymitywniejszy typ wiatraka europejskiego, którego skrzydła napędzane siłą wiatru najczęściej poruszały urządzenia do przemiału zbóż na mąkę. Koźlak był w stanie w ciągu 120 do 150 wietrznych dni roku zemleć od 60 do 90 ton ziarna. Wiatrak kozłowy posiadał trzy kondygnacje – dolna była zajęta przez stabilizującą konstrukcję kozła, dwie wyższe były przeznaczone do produkcji mąki, górna zawierała kamienie młyńskie. Wiatrak ten zapewne dał początek bajkom o „chatce na kurzej łapce”. W opowieściach być może chodziło o zniechęcenie dzieci od zbliżania się do wiatraka. Jego skrzydła były przyczyną wielu śmiertelnych wypadków.
                Z Letschin wycieczka podążyła do Groß Neuendorf, gdzie znajduję się kawiarenka w wieży prowadzona przez Panią Rindfleisch i jej stowarzyszenie. Kawiarenka postrzegana jako aktor w regionie Oderbruch, gdzie organizowane są spotkania polskich i niemieckich artystów, jak również imprezy tematyczne z zamiarem, by traktowano ten region jako całość.
                W Altreetz można zobaczyć zoo „Oderbuch”, natomiast w Altranft zwiedzający trafiają do skansenu, który przedstawia historię wiejskiej kultury materialnej wschodniej Brandenburgii. Jako „żywe muzeum” stwarza okazję do aktywnego poznawania najważniejszych wydarzeń historycznych tego regionu i życia codziennego ludności wiejskiej, począwszy od XVIII w. do współczesności. W pałacu znajduje się specjalny punkt informacji turystycznej i stąd rozpoczyna się zwiedzanie skansenu.
                Kolejnym etapem podróży jest kurort z tradycją, czyli najstarsze uzdrowisko w Brandenburgii, a także centum sportów zimowych – Bad Freienwalde Tutaj zwiedzający poznają fakty i kulisy powstania regionu Barnim, osuszanie terenu Oderbruch lub historię miasta i uzdrowiska. Klasycystyczny pałac na górze Apothekerberg jest prawdziwą ozdobą. Źródło Księcia Elektora w historycznej dzielnicy kurortu świadczy o długiej tradycji kuracji i kąpieli leczniczych w Bad Freienwalde. Także stary dom kuracyjny, park uzdrowiskowy i dom środkow kuracyjnych z XVIII lub XIX wieku, tryskają urokiem starych dobrych czasów.
Podróż powoli dobiega końca, jeszcze tylko kolumnada grobowa w Kunerdorf, klasztor w Altfriedland, zespół zamkowy Schinkela i zamek w Gusow.
                Podróż niezwykła, pouczająca, pozwalająca poznać nasz partnerski powiat.
                Ale to nie koniec, w środę, 9 lipca przedstawiciele powiatów spotykają się w Gorzowie Wlkp., skąd wyruszają, aby poznać atrakcje turystyczne Powiatu Gorzowskiego. Pierwszym przystankiem jest Witnica, gdzie znajduje się browar regionalny, który powstał w 1848r. Do dnia dzisiejszego posiada wyłącznie kapitał polski. W swojej ofercie posiada piwa jasne, ciemne oraz napoje bezalkoholowe tj. podpiwek i kwas chlebowy. Piwo z browaru Boss można znaleźć głównie w zachodniej części Polski, ale eksport odbywa się także do Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch. Po przekroczeniu progu zakładu znajdziemy się w nowoczesnej firmie. Ostatnim zmianom własnościowym towarzyszyła bowiem kuracja odmładzająca: odrestaurowano elewacje browaru, wybudowano nowy budynek administracyjny, a w jego piwnicy umiejscowiono karczmę "Piwosz". Modernizacji poddano również część produkcyjno-techniczną zakładu. Znalazły się w niej nowe rozlewnie do butelek i kegów, pasteryzatory oraz sterowana komputerowo kotłownia gazowa. Browar wzbogacił się też o nową leżakownię i warzelnię, przy zachowaniu tradycyjnej technologii wytwarzania piwa.
Z Witnicy przenosimy się do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Muzeum obejmuje trzy zabytkowe obiekty składające się na zagrodę młyńską: młyn, budynek gospodarczy, wozownię. Na terenie muzeum można także podejrzeć, jak kiedyś wypiekano chleb, czy wyrabiano masło i oczywiści spróbować tych wyrobów.
Nieco inną specyfikę ma Muzeum Grodu w Santoku, w którym zgromadzone są najciekawsze znaleziska z prowadzonych na terenie grodziska prac wykopaliskowych.
Z Santoka odbywamy podróż do położonego w Barlinecko – Gorzowskim Parku Krajobrazowym Ośrodka Wypoczynkowego „Leśniczówka – Przyłęsko”, który jest idealnym miejscem umożliwiającym wspaniały wypoczynek na łonie natury. Wytyczone ścieżki edukacyjne piesze i rowerowe zachęcają do poznania otaczającej leśniczówkę przyrody. Ośrodek ma również ofertę dla bardziej aktywnych, w postaci kortu tenisowego, basenu, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej. Organizuje również rajdy rowerowe. Pobyt w ośrodku jest urozmaicany spotkaniami przy grillu lub ognisku, grą w bilard, wędkowaniem w pobliskim jeziorze, polowaniem oraz wyprawami na grzyby i jagody.
                Leśniczówka – Przyłesko była ostatnim etapem podróży po Powiecie Gorzowskim.
Następnego dnia, tj. 10.07.2008r, uczestnicy spotkań przybyli do Myśliborza, by stamtąd powędrować szlakiem historycznym naszego powiatu. „Turystom” pokazano Ośrodek w Janowie, najważniejsze zabytki Barlinka, Myśliborza, Dębna, a także cmentarz w Parzeńsku, Pomnik Lotników Litewskich w Pszczelniku, czy komturię w Chwarszczanach.
                Myślę, że wyprawa organizowana w ramach planu współpracy na długo pozostawi swój ślad w pamięci jej uczestników i przyczyni się do zacieśnienia więzów między partnerskimi powiatami.


+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona