2008-07-16 09:41:08

PROJEKT POLSKO - LITEWSKI

W dniach od  6 do 13 lipca 2008 roku był realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu projekt „Polsko – Litewskie warsztaty taneczno – choreograficzne”. Projekt ten został zainicjowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu i tutaj był  realizowany. Partnerem przedsięwzięcia było Kownieńskie Gimnazjum im. Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa.
Od kilku lat Myślibórz oraz Kowno są miastami partnerskimi a wymienione szkoły - szkołami partnerskimi. Projekt miał związek z 75 rocznicą tragicznej śmierci lotników litewskich  Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy rozbili się w lesie nieopodal Myśliborza w locie przez Atlantyk do Kowna bez lądowania.

Celem projektu była organizacja polsko – litewskich warsztatów tanecznych (tańce ludowe polskie i litewskie) a przez to promocja i prezentacja kultury obu krajów. Wszystkie zadania w projekcie były realizowane metodami interaktywnymi gwarantującymi udział wszystkim uczestnikom. Działania w projekcie trwały 8 dni, tj. od 6 do 13 lipca 2008 roku i angażowały bezpośrednio 30 uczestników (w tym opiekunów). Młodzież codziennie uczestniczyła w warsztatach tanecznych przygotowując program na „Dzień Litewski”. W czasie wolnym od obowiązkowych zajęć były organizowane wycieczki po Ziemi Myśliborskiej oraz dyskoteki i spotkania. Młodzież wspólnie przygotowywała posiłki poznając tradycje kuchni polskiej i litewskiej.
Kulminacją spotkania był happening na boisku miejskim w Myśliborzu (12.07.2008r.) zorganizowany przy poparciu i zaangażowaniu władz samorządowych Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Myślibórz. Młodzież wspólnie przygotowała pokaz ludowych tańców polskich i litewskich oraz inscenizację dotyczącą dwóch bohaterskich lotników litewskich. Pokaz zaprezentowała na scenie społeczeństwu myśliborskiemu. Mieszkańcy Myśliborza i okolic mieli również okazję do degustacji potraw kuchni litewskiej i polskiej.
13 lipca młodzież uczestniczyła w oficjalnych obchodach rocznicowych w Pszczelniku z udziałem prezydentów Polski oraz Litwy: Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa.
Głównym koordynatorami projektu byli: ze strony naszej szkoły Pan Jarosław Rembiasz  a ze strony szkoły litewskiej Pani Dalia Bertasiene. Przy projekcie pracowali również nauczyciele – ze strony litewskiej Panie: Edita Snarskaite i Ruta Gasiunaite, a ze strony polskiej Panie: Agnieszka Panicz i Eliza Szymańska. Opieką medialną projektu zajmował się Tadeusz Urbaniak.
Nadzór nad realizacją całości projektu sprawowała dyrektor szkoły Pani Elżbieta Urbaniak.

Opracował:
Tadeusz Urbaniak