2008-09-17 12:00:57

Pierwszy wśród równych sobie

„Do sukcesu nie ma żadnej windy.
Trzeba iść po schodach”
                                                   Emil Oesch

PRIMUS INTER PARES!
(Pierwszy wśród równych sobie)

W poniedziałek, pierwszego września, we wszystkich szkołach w całej Polsce rozległ się dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2008/ 2009. Sygnał ten każdemu z uczniów kojarzy się z końcem błogiego wypoczynku. Aby osłodzić swoim wychowankom powrót do szkoły, dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku, zgodnie z tradycją rozdaje w tym pierwszym po wakacjach dniu nagrody przyznane w konkursie PRIMUS INTER PARES.
Ideą współzawodnictwa jest wyłonienie ze społeczności szkolnej najlepszej klasy, najlepszego ucznia i sportowca, a wyróżnieni otrzymują tytuł:

1. Klasy roku
  2. Ucznia roku(szkoły średniej lub zawodowej)
  3. Sportowca roku.

Zgodnie z regulaminem konkursu klasa roku musi mieć frekwencję minimum 90%, a w jej zespole powinni znaleźć się uczniowie startujący w konkursach, zawodach i olimpiadach. Kapituła konkursowa, w skład której wchodzą:

1. Dwaj przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego
  2. Dwaj przedstawiciele Rady Pedagogicznej
  3. Pedagog szkolny
  4. Przedstawiciel Rady Rodziców
  5. Przedstawiciel dyrekcji,

bierze również pod uwagę oceny z zachowania i średnią ocen w klasie. Wysoką notę można uzyskać za posiadanie w swoim gronie uczniów ze stuprocentową frekwencją. Poza tym ocenie podlega prezentacja ustna i pisemna przygotowana przez Samorząd Uczniowski danej klasy.
Uczeń roku musi mieć wzorowe sprawowanie i średnią ocen powyżej 4,75(w szkole zawodowej 4,00). Kapituła konkursu, przyznając ten tytuł, zwraca również uwagę na frekwencję, udział w konkursach oraz opinię wychowawcy o uczniu. Interesuje się zaangażowaniem ucznia w pracę na rzecz szkoły, klasy i środowiska.
Sportowiec roku, powinien wykazać się udziałem w zawodach na różnym szczeblu(szkolnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim), ale ważne są także: średnia ocen, zachowanie i frekwencja.
Do konkursu, który rozstrzygany jest w ostatnich dniach czerwca, nie mogą być zgłaszani uczniowie opuszczający szkołę i klasy kończące.
Za osiągnięcia w minionym roku szkolnym tytuł klasy roku przyznano klasie II LOA(wychowawca p. Dorota Binduga- Wieczorek), tytuł ucznia roku zdobyła Joanna Lewandowska(uczennica tejże klasy), a tytuł sportowca klasy- Bartosz Kubiak(również uczeń wyróżnionej klasy).
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Radę Rodziców(klasa roku otrzymała czek okolicznościowy w wysokości 500zł, a czek sportowca i ucznia roku opiewał na kwotę 150zł).
Poza tym dyrektor ZSP nr 1, pan Ryszard Syroka, przyznał nagrody w konkursie „Czysta Szkoła”. Tu do współzawodnictwa stanęły tylko dwie klasy- I LOA(wychowawca p. Urszula Piotrowicz) i II LOA(wychowawca p. Dorota Binduga- Wieczorek)- obie otrzymały nagrody w wysokości 150zł.
Pani wicedyrektor, Małgorzata Osińska, na koniec uroczystego momentu wręczania nagród, zwróciła się do uczniów klas pierwszych, podkreślając, że w przyszłym roku każdy z nich może znaleźć się na miejscu wyróżnionych. Sprostali oni niełatwym wymaganiom, na swoje osiągnięcia pracowali cały rok, ale…osiągnęli sukces.
Bolesław Prus powiedział: „Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po siewie, przebija góry, nad przepaściami przyrzuca mosty”. Wyróżnione osoby bez wątpienia zdają sobie z tego sprawę.

Opracowała:
Justyna Stawicka