2008-09-25 16:15:35

Uczniowie z ZSP Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" z Barlinka na uroczystościach 65 rocznicy akcji Sieczychy.

Dnia 06.09.2008r.  (sobota) o godzinie 8.00  dotarliśmy do wsi Sieczychy, aby uczcić 65 rocznicę akcji, w której zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”, a której dowódcą był nasz patron Andrzej Romocki „Morro”.
Szkołę reprezentowali: Patrycja Pyrka, Marta Krupska, Łukasz Grędecki (poczet sztandarowy) Klaudia Sługocka (przedstawiciel samorządu szkolnego) wraz z opiekunami: p. Andrzejem Rudnickim i p. Arturem Śmigrockim.

Uroczystość została zainaugurowana przez wprowadzenie pocztów sztandarowych z okolicznych szkół (których patronami są polegli w Akcji pod Sieczychami).
Następnie odbyła się Msza Święta o bardzo podniosłym charakterze, w której brali udział: weterani, rodziny poległych, zaproszeni goście oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Tło muzyczne zapewniała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Ceremonia zakończyła się odczytaniem Apelu Poległych, wzywającym poległych na polu bitwy. Po odczytaniu tego Apelu Wojsko Polskie oddało Salwę Honorową ku pamięci poległych w Sieczychach i wszystkich nieżyjących uczestników akcji.
Następnie wszyscy zaproszeni goście złożyli kwiaty na grobie poległego tam Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, przy którym wartę pełnili żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze.

Po części oficjalnej grupa rekonstrukcyjna „Radosław” przedstawiła nam dokładną rekonstrukcję wydarzeń z tego dnia. Było to tak wspaniałe przedstawienie, mogliśmy na chwile przenieść się do roku 1943.
Po zakończeniu tej części wszyscy udaliśmy się na pyszną wojskową grochówkę ;) .

Po krótkim odpoczynku i zebraniu sił pojechaliśmy do Warszawy, na krótkie zwiedzanie Starego Miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego (oraz na małe zakupy;).

Do Barlinka wróciliśmy w nocy, zmęczeni długą podróżą ale i szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości, która choć trochę przybliżyła nam trud życia w 1943 roku.

Patrycja Pyrka