2008-10-16 09:31:24

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej.

Dnia 10.10.2008 r. odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Urbaniak powitała wszystkich obecnych na uroczystości Gości oraz przedstawiła program uroczystego spotkania.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Pan Andrzej Potyra – Starosta Powiatu Myśliborskiego, Wojciech Wojtkiewicz – Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego, Pan Leszek Wierucki – Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz, Pan Józef Głuszko – Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Ferdynand Łukasik – Członek Zarządu Rady Powiatu oraz Prezes Myśliborskiego Koła Związku Nauczycielstwa Polskiego, Pan Tadeusz Maćkała - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Pan Dariusz Pappelbaum – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Dyrektorzy Szkół i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Specjalnymi gośćmi z Litwy byli: Przedstawiciele Kuratorium Oświaty z Wilna, Dyrektorzy Szkół Litewskich, Dyrektor Gimnazjum Polskiego w Trokach, Administracja Powiatu Wileńskiego, Przedstawiciele Departamentu Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa na Litwie pod przewodnictwem A. Kayrysa.

Pani Dyrektor Elżbieta Urbaniak poprosiła o zabranie głosu zaproszonych gości.
Jako pierwszy głos zabrał Starosta  Powiatu Myśliborskiego Pan Andrzej Potyra, który  powitał wszystkich obecnych oraz złożył  życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Również życzenia całej społeczności nauczycielskiej oraz pracownikom administracji i obsługi złożyli: Pan Leszek Wierucki – Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz, Pan Józef Głuszko – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Pan Ferdynand Łukasik – Członek Zarządu Rady Powiatu i Prezes Myśliborskiego Koła Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa na Litwie Pan A. Kayrys, który podziękował władzom powiatowym i szkolnym za zaproszenie na tak ważną uroczystość jak Dzień Edukacji Narodowej oraz złożył wszystkim życzenia z tej okazji. Następnie przedstawił strukturę  szkolnictwa na Litwie oraz sytuację mniejszości narodowych na Litwie.
Kolejnym punktem uroczystości był wspólny polsko-litewski obiad, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Technikum Gastronomicznego.
Po obiedzie uczniowie ZSP Nr 3 w Myśliborzu zaprosili gości na montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym przedstawili proces rozwijania i tworzenia się szkoły na przestrzeni wielu tysięcy lat – od zamierzchłej prehistorii do dnia dzisiejszego . Na scenie przewijali się kolejno uczniowie ery kamienia łupanego, wnikliwi badacze filozofii pod wodzą Platona, zamiłowani w łacinie żacy z przyklasztornej szkółki niedzielnej z szanowanym Magistrem oraz sarmacka młodzież męska z Profesorem uczącym podstaw nowoczesnej, jak na owe czasy, biologii a także lekcja języka polskiego pokazująca piękno ojczystej mowy. Nie zabrakło również barokowego baletu. Ważnym elementem montażu była rozprawa sądowa pokazująca jak w czasie zaborów próbowano zlikwidować polskość i ducha narodowego Polaków.
Elementem spinającym w całość spektakl była muzyka. Zaprezentowano fragmenty muzyki klasycznej z poszczególnych epok: starożytność, średniowiecze, barok, renesans, klasycyzm, a także muzykę współczesną. Całość dopełnił pokaz tańca nowoczesnego.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Technikum Informatycznego, Budowlanego, Gastronomicznego, Handlowego i Ekonomicznego z klas I – IV pod opieką nauczycielek: Elizy Szymańskiej i Agnieszki Panicz. „Artyści” zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez Gości z Litwy na ręce Pani Dyrektor pamiątek dla szkoły w postaci obrazów i folderów. Pamiątki otrzymali również przedstawiciele władz powiatowych oraz dyrektorzy szkół.
Następnie Starosta Powiatu Myśliborskiego Pan Andrzej Potyra złożył życzenia Dyrektorom Szkół z okazji ich święta i podziękował za ich trud, poświęcenie, pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz promocję powiatu myśliborskiego. Dodał również, że Starostwo wspiera działania dyrektorów oraz poprawia bazę dydaktyczną. Przykładem tego jest między innymi budowa dwóch kompleksów boisk typu „Orlik” przy ZSP Nr 1 w Dębnie oraz przy ZSP Nr 3 w Myśliborzu, które zostaną wkrótce oddane do użytku dla młodzieży.

Pan Starosta wręczył również nagrody i kwiaty dla wyróżniających dyrektorów szkół powiatu myśliborskiego podkreślając ich rolę w rozwoju szkół placówek opiekuńczo-wychowawczych. W imieniu dyrektorów podziękowania za życzenia i nagrody złożyła  Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu Pani Elżbieta Urbaniak.

Opracował:
Tadeusz Urbaniak