2008-11-12 11:52:07

Narodowy Dzień Niepodległości w Barlinku

W Barlinku uroczystości zaczęły się od godziny10:00 i Mszy Św. w intencji Ojczyzny, w Kościele pw. NS NMP, o godzinie 11:00 odbył się Apel Poległych podczas, którego złożono kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego, tej części uroczystości towarzyszyła Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej z Choszczna. Około 11:30 nastąpił przemarsz do Barlineckiego Ośrodka Kultury, a o 12:00 w BOK „Panorama” rozpoczęła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w czasie której zostały wręczone Krzyże Sybiraków, Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Medale "Za zasługi dla Barlinka".
Pierwsza część oficjalnych uroczystości ubiegła pod znakiem wspomnianego prędzej Apelu Poległych. Tuż po jego zakończeniu mieszkańcy w najdalszych zakątkach miasta słyszeli trzykrotne odgłosy salwy honorowej. Wśród zgromadzonych byli odświętnie ubrani kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, mieszkańcy. Górujące nad głowami sztandary świadczyły także o przybyciu reprezentacji szkół, straży pożarnej, wojska, widoczne były harcerskie proporce. Część obchodów odbywająca się na świeżym powietrzu zwieńczona została aktem składania symbolicznych wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiązanki złożyli przedstawiciele władz gminy i powiatu, służb mundurowych, lokalnych organizacji pozarządowych, związków zawodowych, partii politycznych oraz firm działających na terenie gminy i powiatu. Władze powiatowe reprezentował Starosta Myśliborski Andrzej Potyra oraz przybyli radni, wśród nich widoczny był Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Myśliborskiego Stanisław Mitręga.

Drugą część obchodów miała rozpocząć uroczysta Sesja Rady Miejskiej w BOK „Panorama”, zanim to się stało, część uczestników apelu, przyłączyła się do pochodu, na którego czele stanęła Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej z Choszczna. Uczestnicy przemarszu szli ulicą Niepodległości, mury budynków wzdłuż niej przystrojone były narodowymi flagami. W ośrodku kultury zaplanowano natomiast inscenizację patriotyczną w wykonaniu uczniów PG Nr 1 z Barlinka. Później zaczęła się XXIX Sesja Rady Miejskiej, miała ona typowo uroczysty przebieg, nie tylko przez wzgląd na święto, ale również planowane przyznanie odznaczeń. Po podniosłym przemówieniu i akcie otwarcia obrad przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Zielińskiego głos zabierali zaproszeni goście. Wicemarszałek Witold Jabłoński poruszył kwestię godzenia pamięci o trudnej historii z teraźniejszością, przytoczył anegdotę o częstym braku rozumieniu historii i błędzie przenoszenia ówczesnego spojrzenia na pewne sprawy w czasy dzisiejsze. Starosta Myśliborski z kolei podkreślał potrzebę entuzjastycznego radowania się z wywalczonej niepodległości.

Odznaką Honorową Srebrny „Gryf Zachodniopomorski” uhonorowani zostali: Bolesław Bortnowski i Kazimierz Hoffmann, dekoracji dokonał Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Witold Jabłoński. Przyznanymi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Sybiraków wyróżniono: Jadwigę Walczak, Joannę Jaskulską, Czesławę Dutkiewicz, Władysława Jakubcewicza, Antoniego Wieczorka, Edwarda Wieczorka. Z kolei medale „Za zasługi dla Barlinka” stały się dumą: Stanisława Mitręgi, Wiesława Kulczewskiego, Stanisława Grabowskiego, Zdzisława Mazura, Hieronima Skolimowskiego i Franciszka Wojnowskiego. Gratulacje składał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Barlinek Zygmunt Siarkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Zieliński oraz zaproszony na uroczystości Starosta Myśliborski Andrzej Potyra.
Narodowy Dzień Niepodległości stał się, więc okazją nie tylko do rozmyślań, ale również spotkania władz różnych szczebli z mieszkańcami. Słowa wypowiedziane przez polityków miały w sobie szczerość, a to bardzo ważne szczególnie w przypadku tak ważnego święta.
Wojtek A.