Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2008-11-17 12:39:06

O Polsko, święte Twe imię ?

7 listopada 2008 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Noblistów Polskich w Myśliborzu odbył się uroczysty apel z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy I LO A i I LO B pod kierunkiem mgr Elżbiety Łunkiewicz-Rosół, mgr inż. Lidii Zgody oraz mgr Sylwii Lewandowskiej. Jak co roku recytacja patriotycznych wierszy i wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni wzruszyły niejednego widza. Uczniowie recytacja i śpiewem odtworzyli drogę do wolności, czyli przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne tamtych lat. A było to mniej więcej tak.

Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusz i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793, 1795 roku.
Podejmowano próby ratowania ojczyzny, ale silne wojska państw zaborczych skutecznie te próby udaremniały. Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata, nie wymazano jej z serc Polaków. Społeczeństwo Polskie podjęło walkę z wrogiem. Przeciwstawiało się skutecznie wynarodowieniu, zakazowi używania języka polskiego, rugowaniu narodowemu języka z kościołów.
Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały i przestrzegały polskich obyczajów i obrzędów. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku do bohaterów narodowych.
Po upadku powstania nastąpiły represje. Wielu Polaków zostało wywiezionych na Sybir. Część Polaków uciekło za granicę, by uniknąć prześladowania. Na obczyźnie żyli
i działali dla ojczyzny, tęskno im było do ojczyzny i bliskich.
Wybitni Polacy rozsławili imię Polski i głosili światu, że jest i nie umarła. Józef Wybicki – żołnierz – napisał pieśń dla wojska, która później stała się naszym hymnem narodowym. Fryderyk Szopen komponował muzykę: polonezy, mazurki, oberki, które były pełne miłości
i tęsknoty za ojczyzną. Uwielbiany był nie tylko przez Polaków, ale przez całą Europę. Jan Matejko przypominał swoimi obrazami potęgę Polski i piękne czyny Polsków. Henryk Sienkiewicz pisał powieści historyczne, w których opowiadał o bitwach i zwycięstwach Polaków.
1 sierpnia 1914 r. wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie.
11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały kapitulację. Koniec wojny. Mamy wolną Polskę. Jeszcze trzeba było o nią stoczyć boje, ale były to boje zwycięskie.
Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić wzruszenie, jakie ściskało za gardło naszych przodków dokładnie 90 lat temu, kiedy Polska się odradzała. Niezwykły był fakt, że w trzy lata, między 1918 a 1021 rokiem, prawie z niczego powstało nowoczesne państwo. Polacy zbudowali właściwie od zera cały aparat państwowy i wojsko.
Niesamowity był też fakt, że w tym państwie dogadywali się ludzie ukształtowani w trzech zupełnie różnych państwach. Wielkopolanie i Ślązacy przesiąknęli pruskim porządkiem i organizacją pracy i bardzo ich drażniło bałaganiarstwo rodaków z Kongresówki i Galicji. Polacy z zaboru rosyjskiego wnieśli do nowego państwa pewien hart ducha, który wykształcił się wśród carskich prześladowań. Z kolei poddani Franza Józefa z zaboru austriackiego, częściej niż pozostali byli przesiąknięci wysoką kulturą.
Ludzie II RP zbudowali bardzo nowoczesne państwo. Rzadko dzisiaj się pamięta, że Polska już w 1918 roku wprowadziła powszechne prawo wyborcze, obejmujące także kobiety (co wówczas było dla Europy absolutną nowością. Zbudowali oni również nowoczesny port w Gdyni i Centralny Okręg Przemysłowy. Mimo, iż kraj był dotąd gospodarczo zacofany, niemal z niczego został stworzony przemysł lotniczy. Okazało się wtedy nieprawdą, że my, Polacy, sprawdzamy się tylko w sytuacjach krótkotrwałego wysiłku. Polacy w II RP obalili ten mit, wytrwale budując nowoczesne państwo.

Blaski II RP:

  1. Zbudowanie w latach 1918 – 1921 aparatu państwowego i wojska prawie od zera.
  2. Scalenie społeczeństwa, które żyło przez ponad 120 lat w trzech różnych zaborach.
  3. Wychowanie na świadomych i wartościowych obywateli nowego pokolenia.
  4. Obrona niepodległości przed Sowietami w 1920 roku.

Cienie II RP:

  1. Niemożliwość rozwiązania przeludnienia agrarnego na wsi i bezrobocia w miastach.
  2. Napięcia narodowościowe, zwłaszcza wybuchowy konflikt polsko – ukraiński.
  3. Pogarszająca się sytuacja związana z położeniem geopolitycznym.
  4. Nieumiejętność lub niemożliwość utrzymania systemu demokratycznego.

Wykorzystano:
Kucharczyk P., Polska z puzzli odtworzona, w: „Gość niedzielny” nr 45/2008, s. 17-19.

M.Ł i A.P

<<< Galeria >>>



+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona