2008-11-19 08:54:30

Porozumienie podpisane!

Porozumienie w sprawie realizacji projektu pt.: „Czaplinek- Lychen 200 mil szlakiem Tysiąca Jezior” zawarte zostało w budynku głównym Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, w dniu 18 listopada 2008r. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 900. Przybyły na nie władze czterech partnerów.
1)                            Ze strony Powiatu Myśliborskiego byli to reprezentanci Zarządu Powiatu: Starosta Myśliborski Andrzej Potyra i Wicestrosta Wojciech Wojtkiewicz- władze powiatowe wymienione zostały jako pierwsze, gdyż Powiat Myśliborski został Liderem Projektu. Przystępującymi do podpisania porozumienia Partnerami Projektu były:
2)                            miasto Lychen reprezentowane przez Burmistrza Svena Klemckow,
3)                            Gmina Czaplinek reprezentowana przez Panią Burmistrz Barbarę Michalczik,
4)                            Gmina Lipiany reprezentowana przez Burmistrza Krzysztofa Ireneusza Boguszewskiego.

Projekt obejmować będzie realizację robót budowlanych polegających na poprawie infrastruktury turystycznej na terenie wyżej wymienionych gmin. Powiat Myśliborski przyjmując obowiązki Lidera Projektu zobowiązał się do złożenia wniosku o dofinansowanie w 2008r. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 Europejskiej Współpracy Terytorialnej- Współpraca Transgraniczna Meklemburgia- Pomorze Przednie Brandenburgia- Rzeczpospolita/Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007- 2013. Uroczysta inauguracja programu będzie miała miejsce 21 listopada w Szczecinie. Od 24 listopada można składać wnioski o dofinansowanie. Gminy z kolei przyjęły obowiązki partnerów projektu.
Zadanie Powiatu Myśliborskiego określono w porozumieniu jako „poprawę jakości infrastruktury turystycznej, polegającej na modernizacji budynków Zespołu Placówek Oświatowo- Wychowawczych Szkuner w Myśliborzu”. Zadaniem Gminy Lychen będzie realizacja robót budowlanych polegających na poprawie infrastruktury w obrębie turystyki wodnej i ścieżek rowerowych na terenie Gminy Lychen. Gmina Czaplinek podjęła się realizacji zadania obejmującego: „poprawę jakości infrastuktury turystycznej, polegającej na zagospodarowaniu turystycznym atrakcyjnej przyrodniczo północnej części Gminy Czaplinek.” Gmina Lipiany podjęła się realizacji zadania, które będzie obejmowało: „poprawę jakości infrastruktury turystycznej, polegającej na urządzeniu i budowie ścieżki spacerowej, rekreacyjnej i poznawczej wzdłuż jeziora Wądół wraz z miejscami wypoczynku, rekreacji, w tym budową pomostów, placów zabaw i miejsc uprawiania sportów.
Powiat Myśliborski jako Lider Projektu zobowiązał się m.in. do złożenia wniosku o dofinansowanie oraz zabezpieczenia w budżecie powiatu środków finansowych na realizację zadania polegającego na modernizacji budynków Zespołu Placówek Oświatowo- Wychowawczych Szkuner w Myśliborzu. Partnerzy Projektu podobnie jak Lider zobowiązani zostali również do zabezpieczenia w budżecie na lata 2010- 2011 środków finansowych na realizację robót budowlanych oraz na opracowanie folderu prezentującego wszystkie zadania. Wszystkie strony, które podpisały porozumienie zobowiązały się ponad to: wydatkować środki Unii Europejskiej zgodnie z przeznaczeniem, przestrzegać w trakcie realizacji zadań zasad racjonalnego gospodarowania środkami, przestrzegać prawa europejskiego i krajowego oraz warunków z promesy o przyznaniu wsparcia.
Ze szczególnym uznaniem Burmistrz Lychen wypowiadał się o pracy Kornelii Walas pracującej nad projektem wraz z Małgorzatą Mazurowską, obie panie pracują w Wydziale Inwestycji, Promocji i Współpracy Europejskiej, w Starostwie Powiatowym w Myśliborzu. O kolejnych postępach poinformujemy Państwa na łamach naszej strony i Informatora Samorządowego.

Opracował: Wojtek Adamiok