2008-11-19 14:48:42

Sarbinowo 1758. Nierozstrzygnięta bitwa?

W sobotnie przedpołudnie, 15 listopada, w przepięknych salach biblioteki w Dębnie odbyła się sesja historyczna poświęcona 250. rocznicy bitwy pod Sarbinowem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, historycy, regionaliści, pedagodzy oraz młodzież szkolna. W tym dniu zgromadzeni goście mogli po raz ostatni podziwiać zbiory zaprezentowane na wystawie poświęconej 250. rocznicy bitwy pod Sarbinowem.

Podczas sesji zaprezentowane zostało dziewięć referatów. Zdzisław Mykietów omówił genezę wojny siedmioletniej i bitwy sarbinowskiej. Wolfgang Brylla zaprezentował dzieło J.G. Tielckego, który był kapitanem królewskiej saksońskiej artylerii. Tielcke wydał w XVIII wieku cykl książek o kampaniach wojennych Fryderyka Wielkiego, jednak żadna z tych pozycji nie była przetłumaczona na język polski. Pan Brylla zaciekawił słuchaczy oryginalnym przekazem o przebiegu bitwy z książki Tilckego oraz szkicem rozmieszczenia wojsk wykonanym przez samego Fryderyka Wielkiego.
Andrzej Braksal omówił taktykę kawalerii pruskiej w bitwie sarbinowskiej, przedstawił jej uzbrojenie i dowódców.
Prezentowane wykłady dotyczyły także m.in. historii wojskowości w XVIII w. Temat ten rozwinął dr Robert Kisiel z Wrocławia.
Wśród referentów znalazł się również Bogusław Mykietów - prezes Stowarzyszenia Regionalistów Środkowe Nadodrze, który opowiedział o relacji przebiegu bitwy sarbinowskiej zamieszczonej w kostrzyńskiej kronice Kutschbacha z 1849 r.
Analizę kartografii nowomarchijskiej ze szczególnym uwzględnieniem w niej bitwy sarbinowskiej przedstawił dr Radosław Skrycki, który specjalizuje się w badaniach historii kartografii w naszym regionie. Kolekcję XVIII i XIX-wiecznej kartografii nowomarchijskiej ilustrującej bitwę sarbinowską mogliśmy podziwiać w salach wystawowych dębnowskiej biblioteki.
Na sesji nie zabrakło wykładu lokalnego regionalisty i historyka z zamiłowania - Lecha Łukasiuka, który wprowadził nas w świat intryg i propagandy wojennej opierając się na anonimowym druku o bitwie sarbinowskiej z 1758 roku.
Plastyczne wyobrażenia bitwy sarbinowskiej na podstawie licznych dzieł dziewiętnastowiecznych, m.in. słynnego obrazu Wojciecha Kossaka omówiła Renata Ochwat.
W świat XVIII-wiecznych kulinariów uczestników sesji wprowadził obecny doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kamil Szpotkowski. Swoje przemówienie udokumentował własnoręcznie przygotowanymi potrawami. Kamil sporządził zupę z pokrzyw, pałki wodne, wywary z liści poziomek i macierzanki. Tym żywiła się ludność i wojska w XVIII wieku w czasie wojen.

Kolejnym krokiem będzie wydanie w 2009 roku publikacji poświęconej bitwie pod Sarbinowem. Będą to bogato ilustrowane referaty trzynastu autorów omawiające bardzo szczegółowo różne kwestie dotyczące tej największej bitwy XVIII wieku w naszym regionie.

Izabela Kubiak – Mazepa
Wydział Planowania i Rozwoju