2008-12-08 13:08:23

Konferencja w Połczynie Zdrój

5 grudnia 2008r. w miejscowości Połczyn Zdrój odbyła się konferencja pod hasłem „Produkty tradycyjne, lokalne i regionalne- uregulowania prawne, możliwości dofinansowania i promocji”. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:30 w hotelu Polanin. Uczestnikiem konferencji był Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jan Krawczuk, który wraz z Burmistrz Miasta i Gminy Połczyn Barbarą Nowak przywitał zgromadzonych gości wymieniając przy okazji serdeczności.
Ciekawy opis dotyczący europejskiego systemu jakości żywności zaprezentowała w swoim wystąpieniu Magdalena Głodek p.o. Naczelnika Wydziału Oznaczeń Geograficznych w Departamencie Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaprezentowane zostały sposoby oznaczeń i rozróżnienia na: Chronioną Nazwę Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność. Jak wspomniał występujący przed Panią Magdaleną, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, województwo zachodniopomorskie wypada nieco słabo w całkowitym zestawieniu ilości zarejestrowanych przez Polskę produktów, zwrócił jednak uwagę na ożywienie się regionu w ostatnim czasie i jego specyfikę- czyli zaistniałe tu migracje ludności wynikające ze zmian terytorialnych. Polska zajęła 4 miejsce w tym roku pod względem ilości złożonych wniosków- jest lepiej. Zaprezentowane zostały produkty zarejestrowane w naszym regionie i te starające się o rejestrację, omówiona zostały procedury, którym poddawani są producenci ubiegający się o zamieszczenie swoich wyrobów na liście. Omawiane były doświadczenia na temat rejestracji produktu na Liście Produktów Tradycyjnych oraz o Chronioną Nazwę Pochodzenia, zajął się tym tematem Grzegorz Fujarski producent Miodu Drahimskiego, produktu wyróżnionego w 2003 roku w edycji Wojewódzkiego Konkursu „Nasze Kulturalne Dziedzictwo”, wpisanego w 1 czerwca 2006r. na listę produktów tradycyjnych. Praktyczną częścią programu konferencji było także wystąpienie Łukasza Myśliwca zastępcy dyrektora Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, dotyczyło ono możliwości dofinansowania działań na rzecz promocji produktów tradycyjnych, lokalnych i regionalnych.
Ciekawym elementem nie tylko dla podniebienia zgromadzonych, ale również dla uświadomienia wszystkim siły tradycyjnie wyrabianych produktów była degustacja produktów takich jak: chleb razowy wiejski „koprzywieński”, ogórek kołobrzeski, miód drahimski, wino ze śliwek, nalewka ze śliwek z Dębiny, jeziorowy ogórek kiszony. Stół był suto zastawiony licznymi specjałami regionalnymi. Spróbować można było doskonałych wyrobów, którymi śmiało możemy się chwalić jako mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego.
Zainteresowanych informacjami szczegółowymi odsyłamy do stron Biuletynu Informacji Poublicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego http://www.bip.um-zachodniopomorskie.pl/ebiuro.php?wiad=61 i Ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. „o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych” (Dz. U. z dnia 17 stycznia 2005r.) http://www.eko.org.pl/lkp/prawo_html/ustaw_prod_rolne_tradyc.htm.

Wojtek A