2009-05-04 08:33:37

WOLONTARIAT WART POZNANIA

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Noblistów Polskich w Myśliborzu zainspirowana zajęciami przeprowadzonymi przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Myśliborzu: p. K. Bejuk (pracownika socjalnego) i p. M. Bogusz (p.o. kierownika) w ramach projektu „Aktywna integracja i autonomia dla niepełnosprawnych” postanowiła powołać do życia Szkolny Klub Wolontariuszy. Jako główny cel Klub przyjął, wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontarystycznym oraz wykorzystania umiejętności i zapału w pracach na rzecz środowiska lokalnego. W związku z tym młodzież chętna do niesienia pomocy, postanowiła nawiązać współpracę z instytucją tej pomocy potrzebującą (ŚDS w Myśliborzu). Uczniowie zaprosili pracowników tej instytucji na spotkanie związane z wolontariatem. Na spotkaniu zostali poinformowani o podstawowych regulacjach prawnych związanych z wolontariatem i oczekiwaniach ze strony Ośrodka. Zaplanowano również spotkanie z podopiecznymi Ośrodka, które odbyło się 1 i 2 kwietnia 2009 r. Młodzi wolontariusze wzięli udział w zajęciach warsztatowych, na których zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia niezbędne do pracy z podopiecznymi Ośrodka. Omówione zostały również i ustalone podstawowe zasady pracy w wolontariacie z uwzględnieniem zasad etycznych. Następnie młodzież spotkała się z podopiecznymi, gdzie mogła wysłuchać relacji osób z zaburzeniami psychicznymi dotyczącymi choroby, związanych z nią ograniczeń i trudności życiowych a także osiągnięć. Elementem kończącym spotkanie były zajęcia integracyjne w formie teatralnej. Młodzież zainspirowana wspólnymi zajęciami postanowiła aktywnie wesprzeć podopiecznych ŚDS-u w przygotowaniu przedstawienia pt: „Trzy życzenia Kamila”, które wystawione zostało 22 kwietnia 2008 r. w związku z obchodami Światowego Dnia Inwalidy w Myśliborskim Ośrodku Kultury. Główne role przypadły naszym uczniom Filipowi Baloniowi oraz Kondradowi Witowi z klasy II LO C. Przedstawienie to wystawione zostanie również w Chojnie 4 maja 2009 roku z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Zachęcamy wszystkich do włączania się w działalność Szkolnych Klubów Wolontariuszy a inne Kluby do nawiązania kontaktu z nami w celu wymiany doświadczeń.
Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariuszy
Aneta Pasturczak