2009-06-03 12:20:19

Otwarcie hali sportowej w Dębnie

31 maja 2009 r. zapadnie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy.  Na kolejnej karcie w dziejach Dębna zapisała się uroczystość otwarcia hali sportowo-rekreacyjnej połączona z obchodami Dnia Dziecka.
Z okazji 50– lecia istnienia szkoła otrzymała wspaniały prezent w postaci wielofunkcyjnej, pełnowymiarowej, świetnie wyposażonej hali sportowej.
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy św. wszyscy udali się do nowego obiektu, gdzie gości witali Wioletta Drzewińska Dyrektor SP 1 i Piotr Downar Burmistrz Dębna.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło osób zaprzyjaźnionych z naszą gminą tj. Posła na Sejm RP Sławomira Preisa oraz Dyrektora Gabinetu Marszałka Arkadiusza Mazepy. Licznie przybyli radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy placówek oświatowych, kierownicy instytucji, jednak przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy. Zanim dokonano przecięcia wstęgi, nowoczesny obiekt poświęcił ksiądz proboszcz Andrzej Przybyła. Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło przemówień okolicznościowych przedstawicieli władz marszałkowskich, powiatowych, ościennych gmin i przyjaciół szkoły. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów wszystkich szkół z gminy Dębno. Nie zabrakło widowiskowych pokazów sekcji Dębnowskiego Ośrodka Kultury T-akeshi Team i Dragon Dance. Zachwyt zebranych wzbudziły pokazy mistrzów w akrobatyce, tenisie stołowym w wykonaniu Chinki Liu-Li i Jacka Nowokuńskiego oraz pokaz żonglerki piłką nożną. Duże brawa zebrały pokazy taneczne powiatowego zespołu „Słoneczna Gromada” oraz taniec towarzyski w wykonaniu uczniów Szkoły Tańca M. Rokity.
Emocje publiczności spotęgowały się w czasie kibicowania meczu piłki nożnej chłopców
z miejscowych drużyn  („Racławicka”, której trenerem jest M. Rawski i „Dzieci Fatimy”, które trenuje ks. Henryk). Swój mecz z „odwiecznym” rywalem z Kowalowa zagrały również piłkarki ręczne z Dębna, które aktualnie mają 3 miejsce w województwie zachodniopomorskim, a trenuje je T. Zięciak. Nie mniej emocji wzbudził turniej „FUTSAL – JUNIOR” Salezjanie o Puchar Burmistrza Dębna.
Atrakcjom nie było końca, pogoda dopisywała. Równocześnie na placu przed salą można było wziąć udział w festynie, gdzie odbywały się konkurencje sportowe, karaoke, występy lokalnych zespołów. Jednak aplauz wzbudził występ przedszkolaków i Big Bandu.
Każdy mógł spotkać się z Mistrzami Polski w wioślarstwie T.Kucharskim i M.Maltik, sprawdzić swoje możliwości na profesjonalnym sprzęcie lub wziąć udział w konkursach.
Punktem kulminacyjnym dla miłośników piłki siatkowej był mecz rozegrany pomiędzy drużyną samorządowców Dębna a wykonawcą hali sportowej – firmą ESBUD z Myśliborza,  z wynikiem 2:1 dla gości.
Hala sportowa w Dębnie będzie służyła nie tylko uczniom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dębnie, ale i mieszkańcom całej gminy, którzy chcą aktywnie spędzać czas. Planowane jest organizowanie tutaj lokalnych i regionalnych imprez sportowych. Kubatura hali to 2,5 tys. m², 378 miejsc na widowni, sześć szatni z natryskami, magazyny na sprzęt sportowy, sala rehabilitacyjna i fitness, hotel dla 18 osób, mini bar, sala konferencyjna, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Obiekt jest klimatyzowany i monitorowany. Budowa trwała 2 lata, koszt budowy zamknął się w kwocie 15,2 mln zł. Inicjatywa zyskała szerokie poparcie społeczne.

Joanna Stąsiek
Biuro Promocji i Informacji