2009-06-15 09:16:21

Program "Moja Mała Ojczyzna"

W dniu 27 maja w Renicach na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego odbył się Zachodniopomorski Finał Programu "MOJA MAŁA OJCZYZNA", zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Jozefa Kalasancjusza w Warszawie oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Renicach.
Celem tegorocznej edycji Programu „Moja Mała Ojczyzna” było zainspirowanie dzieci i młodzieży do pogłębiania wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej w powiązaniu z historią ich „małych ojczyzn”, a przez to kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich: przywiązania i miłości do Ojczyzny, szacunku i dumy wobec historii i tradycji własnego narodu, koniecznym uczestnikom projektu w świadomym, aktywnym, i odpowiedzialnym uczestnictwie w życiu społecznym w przyszłości.
Podczas FINAŁU zostały ogłoszone wyniki etapu wojewódzkiego:
·         Programu „Moja Mała Ojczyzna”
·         Programu „Patriotyzm z Pokolenia na Pokolenie”
·         Ogólnopolskiego Konkursu na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
W całorocznych zmaganiach dobrze zaprezentowali się uczniowie z naszego powiatu. W Programu „Patriotyzm z Pokolenia na Pokolenie” pierwsze miejsce w województwie zajęła Pani Magdalena Umińska – Stolarczyk z Gimnazjum Publicznego im. A. Fidlera w Dębnie.
W Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej wyróżnienie otrzymali wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach – Robert Chemperek oraz Olaf Figórny.
W programie „Moja Mała Ojczyzna” reprezentanci naszego powiatu okazali się najlepsi spośród wszystkich szkół w Zachodniopomorskim. III miejsce przypadło II reprezentacji Gimnazjum Publicznego im. A. Fidlera w Dębnie w składzie: Karolina Marcinowska, Anna Skrobisz, Agnieszka Marciniec. II miejsce zajęli reprezentanci gospodarza wojewódzkiego finału wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach – Robert Chemperek, Olaf Figórny, Szymon Prusak, Adrian Chłodowski, Marcin Mrugalski. Opiekunem tej grupy był Tomasz Kozłowski. Reprezentacje z Renic wyprzedziła zaledwie 0,16 pkt. I reprezentacja Gimnazjum Publicznego im. A. Fidlera w Dębnie w składzie: Paulina Brzozowska, Alicja Stąsiek, Jessica Dudzińska, Ilona Dzedzej, Katarzyna Samborska. Opiekunem wszystkich reprezentantek z Dębna była pani Wioletta Rafałowicz. Zwycięska drużyna otrzymała prawo wyjazdu na tygodniową wycieczkę do Warszawy.
Nagrody dla uczestników finału zostały ufundowane przez: Stowarzyszenie „Parafiada”, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejkę – „Program Moja Mała Ojczyzna”, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Artura Gałęskiego - Ogólnopolski Konkurs na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz Wojewodę Zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza - Program „Patriotyzm z Pokolenia na Pokolenie”.
Patronat medialny nad Zachodniopomorskim finałem objął Głos Szczeciński.
                Uroczystość została uświetniona przez Panią Marię Surmacz – Prezes Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, która wygłosiła krótki referat nt. Zbrodni Katyńskiej, panią Teresę Rutkowską, córkę zamordowanego w Katyniu oficera Zygmunta Janickiego, Burmistrza Miasta i Gminy w Myśliborzu pana Leszka Wieruckiego, Wicestarostę Powiatu Myśliborskiego pana Wojciecha Wojtkiewicza oraz pana Marka Rudnickiego z Głosu Szczecińskiego, który opowiedział swoje doświadczenia związane z Katyniem oraz przedstawił idee Regiopedii - inetrnetowej encyklopedii regionów.
                Część oficjalna została podsumowana posadzeniem trzech dębów upamiętniających miejsce zbrodni w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
                Następnie na ustawionej na dziedzińcu ośrodka scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne z gminy Myślibórz. Wystąpił Zespół Tańca Estera, S…Band, Studio Piosenki (MOK Myślibórz), Dziewczyny z Tańcem Nowoczesnym (ZS Zza Bramką w Myśłiborzu) oraz wokalistki z Gimnazjum w Myśliborzu.
                Ostatnim punktem programu był uroczysty poczęstunek w stołówce ośrodka, przygotowany przez ZS nr 2 na ulicy Strzeleckiej w Myśliborzu.
                W przygotowaniu Zachodniopomorskiego Finału Programu "MOJA MAŁA OJCZYZNA", pomogli: Starostwo Powiatowe w Myśliborzu, Urząd Miasta i Gminy w Myśliborzu, Miejski Ośrodek Kultury w Myśliborzu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Myśliborzu oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach (Tomasz Kozłowski, Anna Sobańska, Zenon Wójciak, Mariusz Zalewski, Leszek Dowanrowicz, Józef Dworzyński, Marek Imacki).