Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2009-07-14 14:49:49

Pierwszy poseł Ziemi Myśliborskiej w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Włodzimierz Mokry

Urodził się 18 kwietnia 1949 r. w Drawie - Bartoszyce ( obecnie woj. warmińsko-mazurskie). Tutaj zostali, w wyniku akcji „Wisła”, wysiedleni jego rodzice. Jego ojciec, po ucieczce z Armii Czerwonej, przeszedł w okresie II wojny światowej cały szlak bojowy z II Armią Wojska Polskiego. Został odznaczony za zasługi bojowe Orderem Krzyżu Grunwaldu. Pochodził z rodziny ukraińskiej od przeszło 300 lat mieszkającej w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.
            Włodzimierz Mokry studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując magisterium z historii literatury rosyjskiej w 1972 r., doktorat nauk humanistycznych w 1978r., habilitację w 1997 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 2002 r. i godność profesora zwyczajnego w lutym b.r.
Obecnie prof. dr hab. Włodzimierz Mokry jest kierownikiem Katedry Ukrainoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem 8 pozycji książkowych i kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz współautorem lub redaktorem 7 pozycji książkowych.
            Wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Illinois, uniwersytetach: w Nowym Jorku, Edmonton, Winnipeg, Toronto, w Rzymie, Monachium, w Szwajcarii, Norwegii, a także Lwowie i Kijowie. Uczestniczył również w konferencjach naukowych w tych uniwersytetach, a także w większości uczelni w Polsce.
            „Kto myśli o interesach jednego tylko narodu jest nieprzyjacielem wolności”. Te słowa Adama Mickiewicza stanowią głównie motto działalności prof. Włodzimierza Mokrego. Stąd też wiele jego działań na rzecz zbliżania i porozumienia narodów: polskiego i ukraińskiego. Wyrastają one z głębokiej wiary i kultury chrześcijańskiej. Stąd ogromna fascynacja Największym z Polaków – Janem Pawłem II. Jego nauką, ale także charyzmatyczną postacią, formą i metodami działania.
            Był w ciągłej łączności z Janem Pawłem II poprzez korespondencję i wymianę opracowań naukowych, a także osobiste spotkania w Krakowie i Watykanie. W 1987 roku otrzymał nagrodę Fundacji Jana Pawła II za „ważne osiągnięcia naukowe, ukazujące chrześcijańskie korzenie kultury ukraińskiej oraz za działalność na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego”. Nagroda to została przeznaczona na założenie w Krakowie Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Fundacja ta wspiera kulturę ukraińską, a także pojednanie Polaków i Ukraińców.
            Z licznych nagród, które otrzymał prof. Włodzimierz mokry wymienić wypada jedną z najbardziej prestiżowych nagród papieskich – medal „Pro Ecclesia et Pontifice” ( 2005r.), międzynarodową nagrodę Fundacji Krzyżanowskich (1992r.) oraz nagrodę Niezależnej Fundacji Sprzyjania Kulturze Polskiej POLCUL FUNDATION (1997r.)
            Za „działalność na rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego” w roku 1998 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
            W dniu 4 czerwca 1989 roku, członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r., dr Włodzimierz Mokry, został wybrany posłem na sejm RP reprezentując Komitet Obywatelski „Solidarność”. Wybrany został m.in. przez społeczeństwo Ziemi Myśliborskiej, którą odwiedzał dwanaście razy, w ciągu krótkiej dwuletniej kadencji, pilnie wsłuchując się w głosy wyborców. Pracował w czterech komisjach sejmowych. Projektował liczne ustawy. Reprezentował także nasz kraj na arenie międzynarodowej.
            Profesor dr hab. Włodzimierz Mokry na zaproszenie władz powiatowych i miejskich odwiedził nasze miasto w dniach 21-21 czerwca b.r. Wziął udział w uroczystościach obchodu XX rocznicy odzyskania niepodległości „Narodziny Wolności – 1989r.”. W trakcie Uroczystej Sesji Rady Powiatu w Sali widowiskowej MOK został odznaczony Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
Marek Majewski, Henryk Piwowarczyk.


+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona