Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2009-07-29 13:22:30

FAŁSZYWY ALARM? ZASTANÓW SIĘ ZANIM ZADZWONISZ

Od pięciuset złotych do nawet trzech tysięcy - tyle może wynieść kara grzywny za telefon z fałszywym alarmem. A nie są to jeszcze kary maksymalne. Warto pamiętać, że wszystkie rozmowy są nagrywane, a numery telefonów identyfikowane. Niestety, okazuje się, że nie tylko dzieciom trzeba tłumaczyć, że zablokowanie linii alarmowej może opóźnić ratunek dla kogoś, kto naprawdę będzie go potrzebował. Fałszywych alarmów jest coraz więcej – mówią strażacy i zaznaczają, że namierzenie osób dzwoniących z takimi informacjami jest możliwe natychmiast. Za pomocą telefonicznego systemu, wyposażonego w lokalizację abonenta i identyfikację numeru wszystko jest widoczne w kilka sekund. W taki system rejestracji zgłoszeń wyposażone jest stanowisko kierowania alarmowego. Rejestruje wszystkie telefony wykonane do jednostki. Nawet te numery, z których dzwoniący po paru sekundach odkłada słuchawkę. Można ustalić dokładny czas i miejsce, z którego wykonano telefon oraz właściciela numeru. Osobą które zgłosiły fałszywy alarm grozi odpowiedzialności karną oraz obciążanie kosztami przeprowadzonej akcji ratunkowej. Osoby które pełnią dyżur przy telefonie alarmowym coraz częściej otrzymują „fałszywe” zgłoszenia dotyczące podłożenia środka wybuchowego. Zjawisko fałszywych alarmów bombowych niewątpliwie należy do zjawisk o znacznym stopniu społecznej szkodliwości, przede wszystkim ze względu na dezorganizację życia codziennego ludzi dotkniętych ich skutkami, jak również z uwagi na ponoszone w ich wyniku koszty ekonomiczne i społeczne. W pewnych wypadkach fałszywy alarm bombowy może również wywołać stan realnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi albo niebezpieczeństwa dla mienia istotnej wartości, jak również nieść za sobą podobnie realne poczucie zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Sprawcy fałszywych alarmów za swój czyn odpowiadają finansowo art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że: ˝Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł˝.
Osoby takie ponoszą także koszty akcji ratowniczej ale także za straty finansowe firmy bądź organizacji która została narażona na „głupi żart”. Dodatkowo sądy mogą podać do informacji publicznej dane osobowe oraz wizerunek sprawcy „fałszywego alarmu”.
W obecnym stanie prawnym odpowiedzialność za wywołanie fałszywego alarmu bombowego może być rozpatrywana zarówno w oparciu o przepisy Kodeksu karnego (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), jak i przepisy Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2007 r. Nr 109, poz. 756 - tekst jednolity). Kryterium rozróżnienia stanowić będzie m.in. wystąpienie skutku zachowania sprawcy w postaci niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu ludzi lub mienia w wielkich rozmiarach. Jeżeli takie niebezpieczeństwo wystąpi, a czyn sprawcy będzie mieć charakter działania w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega on odpowiedzialności za przestępstwo określone w art. 165 § 1 pkt 5 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat. Wysokość grożącej kary ulega podwyższeniu, jeżeli następstwem czynu sprawcy jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, i wynosi wówczas od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W wypadku nieumyślnego działania sprawcy czyn tego rodzaju zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, zaś jeżeli skutkiem nieumyślnego czynu sprawcy jest następstwo w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do lat 8. Z dnia na dzień wzrasta skuteczność policji w zatrzymaniu sprawców fałszywych alarmów.
 Opracowane na podstawie www.orka2.sejm.gov.pl oraz www.mswia.gov.pl
 
Wydział Zarządzania Kryzysowego
Spraw Obronnych i Ochrony
Informacji Niejawnych


+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona