2009-09-04 09:55:00

Formacja Słońce na II Letnim Festiwalu Tańca w Wiśle

W konkursie wzięły udział dwa zespoły  przeze mnie prowadzone: Formacja Słońce oraz Roll Dance z Kostrzyna n/O, które ze sobą współpracowały i dzięki temu mogły wystąpić w dwóch kategoriach wiekowych. Pomysłodawcą oraz organizatorem festiwalu jest Piotr Galiński i Hotel Gołębiewski.
Główną atrakcją tego festiwalu jest nowa, nietypowa formuła, wg której on się odbywa oraz miejsce gwarantujące komfort pracy i wypoczynek młodzieży. W odróżnieniu od innych festiwali  nie przyjeżdża się tutaj z wyćwiczoną, przygotowaną choreografią, tylko przygotowuje się ją na miejscu. W konsekwencji muszą to być zespoły o wysokim poziomie artystycznym, aby sprostać wymogom tej formuły, tzn., aby w ciągu 5 dni opracować trudny technicznie układ. Organizatorzy przydzielają każdej grupie choreografa (niektórzy z nich znani są szerzej z programu You Can Dance). Opracowuje on przez 5 dni po 4 godziny dziennie choreografię do wspólnego motywu . W tym roku był to Latin-Jazz. Stworzone układy taneczne biorą udział w konkursie podczas koncertu galowego. Hotel Gołębiewski jest miejscem pobytu młodzieży i kadry festiwalowej. Jest to bardzo duży, nowoczesny obiekt gwarantujący dobry wypoczynek oraz jakość pracy. Próby z instruktorami odbywały się w jego klimatyzowanych salach.  Po zajęciach młodzież korzystała z wielu atrakcji, m.in. sauny, jakuzzi, basenów, zjeżdżalni, salonu gier, salonów zabaw, kawiarni itd. Wieczorami bawiliśmy się w dyskotekach, gdzie odbywały się pokazy taneczne profesjonalnych tancerzy, a dodatkowo wybrane zespoły w tym nasz, prezentowały swoje wybrane układy. Formacja Słońce zatańczyła Latino-hip-hop, ubiegłoroczne Grand Prix tego festiwalu.
Do pracy ze starszą grupą został przydzielony Paweł Michno, choreograf jazzowy, m.in. pięcioletni solista musicalu Chicago. W młodszej grupie zajęcia prowadzili choreografowie z Warszawy Dominika Chalińska i Łukasz Prochacki. W wyniku ich pracy powstały dwie piękne choreografie w stylu Latin-Jazz.
 Koncert Galowy składał się z dwóch części: konkursowej i pokazowej.
Podobnie, jak rok temu zostałam zaproszona do komisji artystycznej, w której przewodniczyła Magda Soszyńska-Michno, znana m.in. jako partnerka taneczna Nastuli i Pudzianowskiego w programie Taniec z Gwiadami, prywatnie żona Pawła Michno – naszego choreografa. W komisji zasiedli m.in.   burmistrz miasta Wisły – Andrzej Molin oraz prezes Polskiej Federacji Tanecznej-Piotr Patłaszyński.
 W części pokazowej zespoły przedstawiały swoje najciekawsze choreografie. Komisja odbywała obrady. Formacja Słońce wystąpiła jako ostatnia w czasie pokazów, wystawiając spektakl High-School. Odbiór  spektaklu przeszedł chyba oczekiwania naszych tancerzy, ponieważ po występie do wielu z nich przychodziły dzieci i młodzież z widowni po autografy, co było dla nich zupełnie nowym, niespotykanym doświadczeniem. Po pokazie ogłoszono wyniki obrad komisji. Nagrodę burmistrza miasta Wisła zdobył T8 z Rzeszowa. Formacja Słońce otrzymała wyróżnienie za najlepszą technikę jazz-ową. Formacja Roll-Dance otrzymała wyróżnienie za wyraz artystyczny oraz najlepszą grę aktorską. Ostatni dzień to relaks, odpoczynek i zabawa. Organizatorzy zaprosili nas na przejażdżkę wozami konnymi w góry, gdzie w bacówkach piekliśmy kiełbaski i poznaliśmy historię tego regionu. Festiwal zakończył się dyskoteką w night clubie. Z Wisły wróciliśmy pełni wrażeń, z nowymi pięknymi choreografiami. Tym bardziej nam miło, że niektórzy z nowo poznanych choreografów, pracujących na festiwalu wyrazili chęć odwiedzenia naszej Formacji w najbliższym czasie.
Zapraszam na pełną fotorelację z naszego wyjazdu na stronę - www.formacjaslonce.pl . Jednocześnie informuję, że nabór nowych tancerzy(dzieci- od 6 lat, młodzież w każdym wieku) odbędzie się we wrześniu, w naszej siedzibie ul.Gorzowska 63, sala leśnika.

Katarzyna Czerwińska