2009-09-08 09:12:18

Dożynki Powiatowo-Gminne 2009r.

Zaczęło się w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu, do którego udali się zebrani na Rynku miejskim zaproszeni goście prowadzeni przez starościnę dożynek Monikę Sługocką – Szymańską z Gryżyna i starostę Wiesława Górniaka, prezesa przedsiębiorstwa rolnego z Golenic. Odprawiający mszę wraz ks. Jerzym Tobiaszem ks. Marian Kucharczyk apelował do rządzących o pomoc i zrozumienie dla rolników. Już kościelną część uroczystości uświetnił poseł na Sejm RP Sławomir Preiss oraz Wicewojewoda Zachodniopomorski Andrzej Chmielewski. Nie zabrakło również Starosty Myśliborskiego Andrzeja Potyry, Wicestarosty Wojciecha Wojtkiewicza, Burmistrza Myśliborza Leszka Wieruckiego, Burmistrza Dębna Piotra Downara, Wójta Gminy Nowogródek Pomorski Tomasza Pietruszki, Wójta Gminy Boleszkowice Jana Woźniaka oraz Radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej, przedstawicieli innych instytucji, dyrektorów agencji i jednostek organizacyjnych samorządów. Stawiły się poczty sztandarowe Rady Miejskiej, Zarządu Powiatowego PSL w Myśliborzu, kombatantów.
Po mszy świętej barwny i głośny korowód przeszedł ulicami Myśliborza na stadion miejski gdzie zaplanowano kolejną część uroczystości święta plonów. Jeszcze w czasie pochodu lekko zaczął straszyć deszcz, jednak w tym dniu pogoda okazała się łaskawa dla świętujących. Przekazany chleb dożynkowy na ręce Starosty i Burmistrza wkrótce podzielony został pomiędzy gości i mieszkańców. Przemówienia gospodarzy oraz gości miały typowo dożynkowy charakter. Starosta Andrzej Potyra podziękował rolnikom za trud dnia codziennego i niepowtarzalny smak polskich plonów. Osobą prowadzącą oficjalną część dożynek był Ryszard Baczyński.
W powiatowym konkursie na “Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy” najwyżej oceniono wieniec sołectwa Trzcinna (gm. Nowogródek Pomorski). Z kolei w konkursie na „przyjazne środowisku sołectwo powiatu myśliborskiego” wygrały Cychry (gm. Dębno), drugie było sołectwo Giżyn (gm. Nowogródek Pomorski), trzecie – Dargomyśl (gm. Dębno), a Nawrocko (gm. Myślibórz) i Karsko (gm. Nowogródek Pom.) zdobyły wyróżnienia.
Ciekawym akcentem dożynek był mecz rolników z samorządowcami. Po zaciętej walce na murawie, regulaminowy czas gry nie wystarczył by rozstrzygnąć pojedynek - wynik 2:2 i o losie spotkania musiały zadecydować rzuty karne, mimo usilnych starań bramkarza samorządowców Stanisława Trusiuka, rolnicy przewyższali samorządowców precyzją egzekucji rzutów i karne przechyliły szalę zwycięstwa na stronę rolników; wynik 3:0. Wręczenia pucharów dokonał poseł Sławomir Preiss ze Starostą Andrzejem Potyrą. Do udanych należy zaliczyć występy zespołów śpiewaczy z terenu powiatu.
Wyrazy uznania dla pracowników kuchni DPS za przygotowanie przepysznej zupy gulaszowej oraz dla mieszkanek Gminy Boleszkowice, których swojskiego wydania chleb, smalec i ogórki kiszone na długo zapadną niektórym w pamięci.

Dziękujemy pracownikom myśliborskiego ratusza oraz miejskich jednostek organizacyjnych za poniesienie głównego ciężaru organizacyjnego.

Wojciech Adamiok