SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 - gdzie i jak się zgłosić?

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób spoza grup, które były szczepione w pierwszej kolejności, ruszają 15 stycznia 2021 r.

Od dnia 15 stycznia 2021r. został uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19.

REJESTRACJA będzie możliwa poprzez 3 kanały:

  1. za pośrednictwem  bezpłatnej infolinii  Narodowego Programu Szczepień  (989 lub 22 626 2989),

Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię 989 lub 22 626 2989 i podasz swój numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji można wybrać termin oraz miejsce szczepienia. Na twój numer telefonu zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. 

  1. poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie: pacjent.gov.pl),

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko twojego adresu. Po dokonaniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS.

Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – jest taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla ciebie datę i lokalizację.

 

UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ (989), bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  1. Rejestracja w danej placówce, u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z lekarzem POZ, który prowadzi szczepienia.

W wybranym przez ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ (989). Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień niedaleko ciebie z terminem, który pasuje.

 

OSOBY w wieku powyżej 80 lat (80+)
Zgodnie z harmonogramem dnia 15 stycznia 2021r rozpoczyna się rejestracja osób w wieku 80+ na szczepienia przeciw COVID-19. W tym dniu na każdą taką osobę wystawione zostanie automatycznie e-skierowanie dostępne na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). W tym samym dniu rozpoczną się zapisy na szczepienia.

Warunkiem rejestracji jest posiadanie e-skierowania. E-skierowania są widoczne dla pracowników służby zdrowia rejestrujących na szczepienia, więc nie musicie ich Państwo drukować.

 

OSOBY w wieku powyżej 70 lat (70+)
Tydzień później – 22 stycznia 2021r e-skierowania na swoich kontach zobaczą osoby w wieku powyżej 70 lat (70+) i od tego dnia również będą mogły się rejestrować do punktów szczepień.

 

OSOBY w wieku pomiędzy 18 a 69 lat

Jeśli jesteś w tym przedziale wiekowym od 15 stycznia br. możesz zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. Jeśli to zrobisz, gdy tylko ruszą szczepienia dla twojej grupy wiekowej, dostaniesz maila z informacją.

 

Jak to zrobić?

  • Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  • Na adres mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą                       o potwierdzenie zgłoszenia.
  • Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla twojej grupy, dostaniesz wiadomość mailową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

 

Jak będzie wyglądało szczepienie przeciw COVID-19?

Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem. Szczepienia będą darmowe i dwudawkowe. Mają być one dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.

 

Nie ma rejonizacji. Pierwsze i drugie szczepienie odbywa się w tym samym punkcie szczepień w odstępie 3 tygodni (21 dni). Rejestrujemy się od razu na dwa terminy. Pierwsze szczepienia populacyjne seniorów rozpoczynają się 25 stycznia. Każdy punkt szczepień ma własny grafik.

 

Proces przeprowadzania szczepień oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie). W przypadku grup priorytetowych (służba zdrowia, seniorzy) e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ważne będzie przez 60 dni. W przypadku osób spoza grup priorytetowych nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe.

 

Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma również specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

 

W wyznaczonym terminie zgłaszamy się do wybranego Punktu Szczepień.

W dniu szczepienia (nie wcześniej) należy wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”.

Druk dostępny jest do pobrania poniżej lub w punktach szczepień, jest on niezbędny do przeprowadzenia kwalifikacji lekarskiej do szczepienia.

 

Pobierz kwestionariusz

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Przeciwko COVID-19 będzie można się zaszczepić w przychodniach POZ, szpitalach, szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, punkty szczepień na koronawirusa mają się znajdować w każdej gminie.

W sumie w całym kraju jest aktualnie 5994 punktów szczepień.

Rozmieszczenie punktów szczepień – kliknij tutaj i wyszukaj

PUNKTY SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W POWIECIE MYŚLIBORSKIM