Inspekcja Weterynaryjna informuje o wysokim zagrożeniu wystąpienia grypy ptaków HPAI

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myśliborzu informuje Państwa o wysokim zagrożeniu wystąpienia grypy ptaków HPAI, wynikającym z wcześniejszych niż w latach ubiegłych migracji ptaków wędrownych. Opinię taką potwierdza odnotowanie zachorowań drobiu w pobliżu Myśliborza, zarówno na terenie Polski jak i Republiki Federalnej Niemiec.

W związku z powyższym należy przestrzegać przepisów dotyczących zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, w szczególności:

• karmić i poić utrzymane ptaki w taki sposób, żeby ptaki dzikie nie miały dostępu do poideł i karmideł ptaków domowych,
  • w hodowlach zamkniętych - posiadać maty i środki dezynfekcyjne, zmieniać ubranie i buty przed wejściem do obiektów,
  • w hodowlach przydomowych - posiadać środki dezynfekcyjne i materiały do wykonania mat dezynfekcyjnych jak również przygotować się do utrzymania właściwych warunków (odpowiednia powierzchnia), na ewentualność wydania zakazu wypuszczania drobiu na wybiegi.

Przypominam o obowiązku zgłaszania do PLW wszystkich miejsc utrzymywania drobiu, także w chowie przydomowym.

Przypomina również o utrzymującym się dużym zagrożeniu przeniesienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) od populacji dzików do gospodarstw.
Przypominam o obowiązku zgłaszania każdego podejrzenia choroby zakaźnej, w tym grypy ptaków i ASF u świń dzików do: powiatowego lekarza weterynarii, każdego innego lekarza weterynarii, urzędu gminy lub policji.

Szczegółowe informacje dotyczące bioasekuracji gospodarstw znajdują się w załączonych ulotkach, stronach internetowych Inspekcji Weterynaryjnej i lokalnych rządów.

Ulotka HPAI

Ulotka ASF