Jubileusz 75. lecia Szkoły

W dniu 12 listopada 2021 roku w Barlineckim Ośrodku Kultury odbył się jubileusz obchodów 75-lecia Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Akademię poprowadzili Romuald Lachowicz, Grzegorz Zieliński i Jarosław Bednarek. Uzupełnione w prezentacje multimedialne wspomnienia zostały zaprezentowane nie tylko przez prowadzących uroczystość, ale również pracowników i emerytów szkoły. Akademia była wzbogacona o występy artystyczne kabaretu szkolnego „Nieogarnięci” oraz orkiestra Krzysztofa Komorowskiego „Orkiestra Komara”. Nie zapomniano również o nauczycielach i pracownikach, których niestety nie są już z nami. Ku ich pamięci został zapalony symboliczny znicz oraz odczytano ich nazwiska. Akademia zakończyła się uroczystym wręczeniem nagród Dyrektora oraz Starosty Myśliborskiego, po czym głos zabrali zaproszeni goście, życząc dalszych sukcesów.

Obecnie szkoła to 33 oddziały, w których uczy się 760  uczniów. W sumie w szkole pracowało 371 nauczycieli. Dziś kadra nauczycielska liczy 59 nauczycieli, ponadto 2 pracowników administracji, 2 pracowników obsługi. Pozostały personel zatrudnienie znalazł w CUW Myślibórz.

Korzystamy z trzech budynków przy ulicy Szosowej 2 i budynku przy ulicy Gorzowskiej 63. Obecnie kształcimy uczniów w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum w zawodach: technik informatyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, technik hotelarstwa oraz w szkole branżowej gdzie uczniowie mogą zdobyć zawód: mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, sprzedawca, fryzjer, stolarz, i wiele, wiele innych.

Dzisiejszy kształt szkoły to zasługa wielu ludzi – ich wizji, pasji i determinacji. Trudno ich wszystkich wymienić, ale pamiętamy o nich wszystkich. Na przełomie 75 lat istnienia placówki, dyrektorzy wszystkich kadencji dołożyli wszelkich starań, by szkolna rzeczywistość nie była szara czy nawet kolorowa, ale po prostu dała szansę młodym ludziom na poszukiwanie prawdy, wiedzy i umiejętności…   a może życiowej mądrości.

W latach 1946-2021 opuściło naszą szkołę 10 884 absolwentów, wśród nich są m.in. generałowie Wojska Polskiego, burmistrzowie, radni gminy i powiatu, dyrektorzy placówek edukacyjnych, dyrektorzy i prezesi przedsiębiorstw, menedżerzy firm oraz wielu innych szlachetnych ludzi dobrej woli i wielkiego serca, którzy realizują pasje i budują swoje małe ojczyzny.

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku