„Oda do Wolności” – konkurs na piosenkę

Konkurs Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Zachodniopomorskiego pt. „Oda do wolności” kierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. Zadaniem jest przygotowanie utworu słowno-muzycznego – piosenki o tematyce niepodległościowej, spełniającej kryteria: najlepszy tekst, najlepsza muzyka oraz najlepsze wykonanie. Partnerem konkursu jest Filharmonia Szczecińska.

 

Oda do wolności -konkurs na piosenkę

 

Celem konkursu jest

  • inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, muzycznych, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności,
  • propagowanie piękna języka polskiego,
  • popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy historycznej,
  • uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • rozbudzanie zainteresowań piosenką i zasadami jej tworzenia,
  • upowszechnianie kultury muzycznej.
  • promowanie utalentowanych literacko i muzycznie uczniów.

105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. To właśnie dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju, jako wyjątkowy dzień, w którym Polska, po 123 latach zaborów, na nowo pojawiła się na mapach świata, jako wolne państwo. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. W tym roku obchodzimy 105. rocznicę tego wydarzenia.