XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

Starosta Myśliborski Andrzej Potyra uczestniczył w XXVII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 16 i 17 września br. w Wiśle.

W pierwszym dniu Zgromadzenia delegaci zatwierdzili roczne sprawozdanie finansowe  i sprawozdanie z działalności za rok 2020  Związku Powiatów Polskich oraz przyjęli założenia do projektu budżetu Związku Powiatów Polskich na rok 2021 oraz przyjęli następujące stanowiska:

Podjęte stanowiska przez delegatów Związku Powiatów Polskich

Ponadto delegaci Związku Powiatów Polskich podczas Zgromadzenia wskazali działania, które będą realizowane w 2021 roku. Związek będzie koncentrował swoją działalność głównie na ochronie wspólnych interesów powiatów, przede wszystkich będzie brał czynny udział w procesie legislacyjnym, kształtowaniu wspólnej polityki, wymianie doświadczeń i upowszechnianiu modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach. Istotą działania będzie również współpraca międzynarodowa.

Drugi dzień Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich poświęcony był wystąpieniom tematycznym. Uczestnicy mogli bliżej zapoznać się z programem „Strzelnica w powiecie”, poznać dobre praktyki w administracji publicznej jeśli chodzi o whistleblowing, poznać działanie nowoczesnego systemu opasek telemedycznych a także dowiedzieć się, jak przebiega współpraca pomiędzy Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego a powiatami.

Kilka wystąpień dotyczyło także sytuacji w systemie opieki zdrowotnej. Eksperci przedstawili szerokie spektrum problemów, z którymi zarówno pracownicy szpitali jak i powiatów zmagają się na co dzień.

Zaprezentowana została analiza sytuacji finansowej szpitala zastanawiając się jakie mogą być przyczyny notowanych strat, analizowano odpowiedzialność powiatu za stratę netto szpitala w odniesieniu do wyroku TK w sprawie K 4/17 oraz poddano analizie projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w kontekście zagrożenia ciągłości finansowania szpitala.
Poruszony został też temat planowanych zmian w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.