Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie

Wojewoda Zachodniopomorski oraz Dowódca Garnizonu Szczecin zapraszają do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2023 r. w Szczecinie. Zainauguruje je Msza Święta w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 10.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba. Następnie około 11.30 przemaszerujemy wraz z orkiestrą wojskową spod Bazyliki na Wały Chrobrego. 

O godzinie 12.00 przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim rozpoczną się uroczystości państwowe z udziałem pododdziałów wojskowych 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP, policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerzy i studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.

W programie:

  •  wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”,
  • wręczenie medali i odznaczeń,
  • meldunek pododdziałów i Apel Pamięci,
  • defilada Wojska Polskiego i służb mundurowych.

W godzinach 12.00 - 16.00 na Wałach Chrobrego i na ul. Szczerbcowej zapraszamy na Festyn Niepodległościowy. Wojsko Polskie oraz służby mundurowe zaprezentują swój sprzęt, m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana, czy moździerz samobieżny Rak. Przy nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego zacumuje okręt z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy kokardy narodowe oraz wiele edukacyjnych atrakcji.