Kiedy pacjent powinien udać się do SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy, w skrócie SOR, to miejsce, gdzie ratuje się życie. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik kiedy pacjent powinien udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a kiedy warto skorzystać z pomocy placówek Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

W Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych udzielana jest pomoc pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Lekarz dyżurny SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagły pacjenta.

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego należy zgłosić się tylko w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia, którego bezpośrednim skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.

Pacjent powinien zgłosić się na SOR, jeśli:

• doznał urazu,
  • uległ wypadkowi,
  • nagle źle się poczuł i podejrzewa, że ma zawał, udar,
  • ma duszności i problemy z oddychaniem,
  • występuje u pacjenta krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
  • albo gdy przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan pacjenta wskazuje na to, że nie może czekać.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To personel medyczny, na podstawie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, decyduje komu trzeba udzielić pomocy medycznej w pierwszej kolejności.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym prowadzi się tzw. triaż, który przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. W trakcie triażu zostaniesz przydzielony do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Kategorie te są następujące:

• czerwona – pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnością,
  • pomarańczowa – pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na lekarza do 10 minut,
  • żółta – pomoc pilna, czas oczekiwania na lekarza do 60 minut,
  • zielona – pomoc odroczona, czas oczekiwania na lekarza do 120 minut,
  • niebieska – wyczekujący, czas oczekiwania na lekarza do 240 minut lub dłużej.

Najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności pomoc otrzymali ci, których życie jest zagrożone. Zgodnie z zasadami triażu kolorem czerwonym oznaczani są pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którym należy udzielić natychmiastowej pomocy.

Szpitalny Oddział Ratunkowy to nie przychodnia, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego na SOR pacjent nie uzyska: recepty na stosowane przewlekle leki, zwolnienia lekarskiego, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Źródło: NFZ