Koła Gospodyń Wiejskich zmierzyły się w Różańsku!

W niedzielę 18 lipca odbył się w Różańsku II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego, największe w naszym regionie wydarzenie integrujące środowisko zachodniopomorskich kół gospodyń wiejskich. W zawodach udział wzięło 25 kobiecych stowarzyszeń z całego Pomorza Zachodniego!

Drużyny rywalizowały w dziewięciu konkurencjach wymagających zespołowej kreatywności oraz nietypowych umiejętności. Na śpiewaniu i wiedzy ekologicznej począwszy, a na strzelaniu z wiatrówki i jedzeniu cytryny na czas skończywszy.

Laur zwycięstwa przypadł Kołu Gospodyń Wiejskich „Aktywne Kobiety Parlino”. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Różyczki” z Nawrocka. Na podium znalazło się również Koło Gospodyń Wiejskich w Mielęcinku. W ręce najlepszych kół trafiły nagrody o łącznej wartości ponad 5 tysięcy złotych. Wszyscy otrzymali także okolicznościowe dyplomy i pakiety gadżetów promocyjnych.

Impreza była również okazją odwiedzenia ciekawych stoisk wystawienniczych. Na kibiców, mieszkańców i przyjezdnych gości czekały stoiska z rękodziełem artystycznym, na których można było podziwiać wyroby z wikliny, szaliki malowane jedwabiem, łapacze snów, makramę, czy piękne obrazy. Łasuchy z kolei mogły spróbować przepysznych lokalnych produktów kulinarnych oraz zakupić różnorodne przetwory (dżemy, soki, syropy). Podczas wydarzenia zaprezentowało się kilkanaście różnych podmiotów w tym m.in. Nadleśnictwo Różańsko oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębnie.

- Nie samą zabawą człowiek żyje. Podczas turnieju działał mobilny punkt szczepień, w którym każda chętna osoba, bez wcześniejszej rejestracji, mogła zaszczepić się "od ręki" jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson – zwraca uwagę Maciej Patynowski z Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego, współorganizator imprezy. - Z możliwości zaszczepienia skorzystały aż 92 osoby!

Z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Dębnie, podczas wydarzenia czynny był także punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

- Pomysł organizacji turnieju zrodził się w naszym kole. Zależało nam głównie na wspólnym spotkaniu, wzajemnym poznaniu się i integracji – informuje Justyna Baranowicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Różańsku, koordynatorka Turnieju - dodając, że impreza na pewno będzie kontynuowana w kolejnych latach. – Myślimy o stworzeniu jeszcze większej palety aktywności dla przyjezdnych gości np. w formie warsztatów rękodzielniczych, pokazów czy występów artystycznych.

Patronat honorowy nad II Turniejem Kół Gospodyń Wiejskich w Różańsku objęli Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Olgierd Kustosz - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Andrzej Potyra – Starosta Powiatu Myśliborskiego oraz Grzegorz Kulbicki – Burmistrz Dębna.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z marszałkowskiego „Programu Społecznik”. Jego organizatorami byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Różańsku, Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego, Koło Chłopów Wiejskich w Różańsku oraz Województwo Zachodniopomorskie.

Relacja video: https://youtu.be/OVzps_5x3Y4

Relacja foto: https://www.facebook.com/media/set?vanity=rozansko&set=a.5739703482767401

Informację przygotował: Maciej Patynowski