ŁĄKA W SZKOLE - SZKOŁA W ŁĄCE - PIERWSZA KWIETNA ŁĄKA

Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu ma własną kwietną łąkę – najprawdopodobniej pierwszą w naszym mieście i gminie. Łąka kwietna to nie tylko miejsce, które poprawia bioróżnorodność na terenie naszej szkoły, ale przede wszystkim jest miejscem edukacji przyrodniczej.

Ekolodzy namawiają, by tradycyjne trawniki zastępować kwietnymi łąkami, których nie trzeba regularnie kosić, nawozić i podlewać. Rezygnacja z częstego koszenia prowadzi do spontanicznego pojawiania się na murawie kwiatów, które z czasem zwiększają liczebność i zagęszczenie. Wszystko to sprzyja pochłanianiu z powietrza trujących pyłów, równoważy temperaturę powietrza. Łąki z kwiatów są rajem dla zapylaczy. Złożony system korzeniowy kwiatów i bylin z takiej łąki wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, co dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych.

Rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejszają powierzchniowy spływ wód opadowych i ograniczają ryzyko podtopień.

Nasz projekt to kreacja (tworzenie łąki), obserwacja (lekcje pod chmurką), współpraca
w działaniach pro-ekologicznych i artystycznych. Tworząc szkolną łąkę chcemy zwrócić uwagę naszych uczniów  i społeczności lokalnej na jej przyrodnicze znaczenie, a dodatkowo stworzyć piękny plener dla działań twórczych, integrujących społeczność szkolną i lokalną. Mamy nadzieję, że nasz projekt zainspiruje innych do tworzenia podobnych miejsc w przestrzeni miasta.

soczyście zielona trawa potrośnięta białymi małymi kwiatkami