Podpisanie umowy dotacji na realizację zadania pn. „ Modernizacja drogi powiatowej nr 2152Z i 2148Z Ożar-Strąpie-Dziedzice – II etap”

We wtorek 09 lipca 2024r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Myśliborzu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotacji na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Modernizacja drogi powiatowej nr 2152Z i 2148Z Ożar - Strąpie - Dziedzice – II etap”pomiędzy Powiatem Myśliborskim a Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Z ramienia Powiatu Myśliborskiego umowę podpisał Robert Dudek – Starosta Myśliborski, Wioletta Drzewińska Wicestarosta  Myśliborski przy kontrasygnacie Małgorzaty Popławskiej – Skarbnika Powiatu Myśliborskiego, natomiast z ramienia Urzędu Marszałkowskiego umowę podpisał Marcin Łapeciński – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Bogdan Jaroszewicz – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Powiat Myśliborski uzyskał wsparcie finansowe na realizację  przedmiotowego zadania w wysokości 796.631,92 zł. Szacunkowa wartość inwestycji stanowi kwotę 1.765.579,13 zł. Remont zakłada odbudowę krawędzi jezdni w celu przywrócenia szerokości jezdni 4,00m, ułożenie warstw bitumicznych, wykonanie umocnionych poboczy warstwą kruszywa.

Inwestycja przyczyni się do poprawy stanu infrastruktury drogowej w Powiecie Myśliborskim (Gminie  Barlinek). Zwiększy się także przepustowość drogi oraz płynność ruchu. W wyniku przebudowy drogi powstanie normatywna droga o nawierzchni bitumicznej wyposażona w dwa pasy ruchu, z których każdy obsługiwać będzie jeden kierunek ruchu.

Środki na budowę lub przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych pochodzą z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej. Pieniądze na ten cel stanowią część budżetu województwa i zgodnie z zapisami ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych są w dyspozycji Marszałka Województwa.

Zadania wynikające z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych Województwo Zachodniopomorskie realizuje od 1999 r. Głównym celem dotacji udzielanych przez Urząd Marszałkowski jest poprawa stanu dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Planowany termin zakończenia realizacji zadania to IV kwartał 2024r.