Posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W dniu 15.04.2021r odbyło się w sposób zdalny za pomocą platformy ZOOM posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obrady prowadził Starosta Myśliborski Pan Andrzej Potyra. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, Wójt Gminy Nowogródek Pomorski, przedstawiciela Burmistrzów Dębna, Myśliborza, Wójta Boleszkowic, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Bezpieczeństwa Publicznego i Drogownictwa Rady Powiatu Myśliborskiego, przedstawiciel Wydziału Komunikacji i Wydziału Dróg Starostwa Powiatowego w Myśliborzu oraz zaproszony gość mieszkaniec ul. Leśnej w Barlinku.

Problematyka posiedzenia dotyczyła analizy i oceny wykonania szykan (spowalniaczy) w m. Giżyn, Kierzków, Dębno (ul. Chojeńska), Żydowo, Wierzbnica, Wyszyna, Wysoka, Jaromierki, umiejscowienia znaku ostrzegawczego (wyjazd straży pożarnej) w Otanowie, montaż radaru prędkości w Myśliborzu (ul. Celna) oraz zmiana ruch na ul. Leśnej w Barlinku.

Naczelnik Wydziału Dróg omówiła sytuację drogową w każdej miejscowości, w której zostały zaproponowane do montażu spowalniacze oraz usytuowanie znaków ostrzegawczych i radaru. Po analizie technicznej i ocenie charakterystyki odcinków omawianych dróg Powiatowa  Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego:

- podjęła decyzję o umiejscowieniu znaku ostrzegawczego (wyjazd straży pożarnej) w miejscowości Otanów gmina Myślibórz,

- podjęła decyzję, że budowa progów zwalniających w miejscowości Giżyn gmina Nowogródek Pomorski zostanie rozpatrzona w późniejszym terminie ze względu na zły stan drogi i w pierwszej kolejności przeprowadzenie naprawy nawierzchni,

- uznała za stosowne budowę progu zwalniającego w miejscowości Kierzków,

- ze względu na już istniejące wysepki spowalniające od ronda nie rekomendowała budowy następnego progu zwalniającego na ul. Chojeńskiej w Dębnie.

- w sprawie miejscowości Żydowo gmina Barlinek ze względu na zły stan drogi, zadrzewienie wzdłuż jezdni oraz wąski pas asfaltu nie rekomendowała budowy spowalniacza,

- uznała , że nie jest wskazana budowa drugiego progu przy zjeździe z drogi krajowej w miejscowości Wierzbnica gm. Myślibórz,

- uznała za zasadne montaż lustra w miejscowości Wierzbnica,

- zaproponowała przeprowadzenie wizji lokalnej w miejscowości Wyszyna, Wysoka i  Jaromierki w celu przeanalizowania możliwości wprowadzenia rozwiązania wymuszającego ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się na tym terenie,

- uznała, że nie jest zasadny montaż radaru przy ul. Celnej w Myśliborzu z uwagi, że jest to teren na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a ponadto przy DPS znajduje się wyniesienie przejścia dla pieszych,

- podjęła decyzję o przeprowadzenie wizji lokalnej na ul. Leśnej w Barlinku w celu sprawdzenia czy jest zasadne ustawienie znaku zakazu wjazdu, jeśli tak to w którym miejscu i dla kogo.

W kolejnej części spotkania został poruszony wniosek Sołtysa wsi Cychry w sprawie ograniczenia prędkości do 40 km/h we wsi Cychry. Komisja uznała za zasadne postawienie takiej tablicy ze względu na to że wioska jest rozbudowana i dość długa.

Radny Rady Powiatu poruszył sprawę przejścia dla pieszych w miejscowości Golenice. Ze względu na pobudowanie chodnika po obu stronach drogi wskazane jest wykonanie przejścia dla pieszych na wysokości działki 483/4. Przejście jest jak najbardziej w tym miejscu wskazane ze względu na dzieci idące do szkoły i przechodzące przez drogę. Jest to droga krajowa, dlatego Komisja zwróci się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wykonanie przejścia dla pieszych.

Biuro ds. Obronnych i Zarządzania Kryzysowego