Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o zagrożeniach związanych z ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myśliborzu przypomina wszystkim osobom utrzymującym świnie i konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji gospodarstw - szczegółowe informacje w tym zakresie były przekazywane Państwu podczas prowadzonych kontroli.

W związku z okresem wzmożonych prac polowych, wskazać należy na zagrożenie wywiezienia ASF na teren gospodarstwa przez sprzęt służący do prac polowych - w szczególności służący do zbioru rzepaku i zbóż.

Kombajny, ciągniki i przyczepy jeżdżące po uprawach, w których przebywają dziki mogą być przyczyną wwiezienia choroby. W związku z powyższym należy je po pracy w polu dezynfekować i nie powinny wjeżdżać na teren gospodarstwa, gdzie utrzymywane są świnie.

Przypominam Państwu również, że słoma może być stosowana jako ściółkę dla świń dopiero po 90 dniach od zbioru, ziarno zbóż do żywienia świń najszybciej 30 dni od zbioru.

Przestrzeganie tych zasad, zmiana ubrania i obuwia przed wejściem na obiekty, mycie i dezynfekcja rąk, szczelne ogrodzenie fermy, zwalczanie gryzoni zabezpieczy Państwa hodowle przed afrykańskim pomorem świń (ASF).