Rejestracja samochodu od 1 stycznia 2024 r. Kary od 500 zł do 2000 zł.

Rejestracja samochodu od 1 stycznia 2024 r.

W sytuacji zakupu pojazdu, na każdego właściciela nałożono obowiązek, aby w ciągu 30 dni od zakupu przerejestrować pojazd, natomiast zniesiony zostanie nakaz informowania urzędników o nabyciu pojazdu. Celem tego nowego obowiązku jest wycofanie z ruchu drogowego czarnych tablic rejestracyjnych.

W nadchodzącym roku pojawią się także pomarańczowe tablice - przewidziane dla pojazdów sportowych.

Kierowcy, którzy zapomną o zarejestrowaniu auta lub celowo tego nie zrobią, zostaną surowo ukarani. Kara za spóźnienie do 30 dni wyniesie 500 zł, natomiast gdy przekroczy 180 dni, wzrośnie do 1000 złotych.

Jeśli właścicielem jednego z wymienionych pojazdów będzie przedsiębiorca, który prowadzi w Polsce działalność w zakresie obrotu pojazdami, to czas na złożenia wniosku ulega wydłużeniu do 90 dni.  Za spóźnienie w ich przypadku kara może wynieść 1000 zł (powyżej 90 dni spóźnienia) lub 2000 zł, jeśli pojazd od co najmniej 180 dni pozostaje niezarejestrowany.

Obowiązek dotyczący zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu jest uregulowany w art. 78 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sam proces jest dosyć prosty, a co najważniejsze nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie. Fakt nabycia lub zbycia pojazdu możesz zgłosić przez Internet. Wystarczy posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku przygotuj następujące informacje:

• dane nabywcy lub zbywcy pojazdu,
  • skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego nabycie bądź zbycie auta (umowa kupna-sprzedaży lub darowizny).

W przypadku zgłoszenia nabycia pojazdu przygotuj poniższe dane:

• marka, model oraz typ pojazdu,
  • numer VIN,
  • dotychczasowy numer rejestracyjny.

Po zalogowaniu na stronie www.mobywatel.gov.pl wejdź w zakładkę „Usługi dla obywatela”, a następnie wyszukaj kategorię „Kierowcy i pojazdy”. Wybierz opcję „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu”. Dalej system poprowadzi Cię „za rękę”. Wypełnienie wniosku zajmie Ci maksymalnie 15 minut. Na końcu powinieneś wybrać właściwe starostwo, do którego trafi Twój wniosek. Powinien to być urząd znajdujący się w miejscu Twojego zamieszkania.