Rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku zakończył się największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Dzień wcześniej, 7 maja o godzinie 2:41 nad ranem, w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych  w Reims we Francji podpisany został akt bezwarunkowej kapitulacji wszystkich sił zbrojnych III Rzeszy. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu i rząd III Rzeszy wyraziły zgodę, aby ustalenia zawarte w dokumencie weszły w życie 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01. Dlatego właśnie to datę 8 maja uznaje się za dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Co roku Gmina Myślibórz dba, aby ważne dla każdego Polaka uroczystości patriotyczne miały wyjątkową oprawę.  Tym razem z powodu trwającej w Polsce pandemii, obchody zakończenia II wojny światowej były nad wyraz skromne.

Ważnym jednak było to, aby każdy z obecnych na uroczystości wrócił pamięcią do wydarzeń z czasów hitlerowskiej okupacji o których wiemy z lekcji historii, filmów dokumentalnych, internetu    i być może dziadkowych opowieści… Ważnym jest, abyśmy nie zapomnieli o ludziach, którzy przeżyli piekło wojny i krzewili pamięć o tych straszliwych wydarzeniach wśród młodzieży, która w przyszłości będzie kontynuowała pamięć o tych bohaterach.

I właśnie takie przesłanie podczas obchodów zakończenia II wojny światowej na cmentarzu wojennym w Myśliborzu w dniu 7 maja br. usłyszeliśmy w wystąpieniach Burmistrza Myśliborza Pana Piotra Sobolewskiego oraz Starosty Myśliborskiego Pana Andrzeja Potyry.

Oddając hołd bohaterom II wojny światowej wszyscy zgromadzeni na uroczystości, uczcili ich pamięć składając kwiaty pod Pomnikiem na cmentarzu wojennym.