Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat rozpoczęła kolejną ogólnopolską kampanię społeczną pt. „Nigdy byś się nie spodziewał”. Kampania ta ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska przemocy seksualnej wobec dzieci oraz wzmocnienie ochrony najmłodszych przed takim rodzajem przemocy.

Głównym celem kampanii „Nigdy byś się nie spodziewał” jest uświadomienie społeczeństwu, jak powszechne i skryte może być zjawisko wykorzystywania seksualnego dzieci. Przemoc ta, w większości przypadków, jest dokonywana przez osoby z najbliższego otoczenia dziecka – członków rodziny, sąsiadów, nauczycieli czy trenerów. Dlatego tak ważne jest, aby uwrażliwiać społeczeństwo na objawy i sygnały, które mogą wskazywać na nadużycia wobec najmłodszych.

Kampania społeczna „Nigdy byś się nie spodziewał” ma na celu zwrócenie uwagi na to, że wykorzystywanie seksualne dzieci może zdarzyć się wszędzie – nawet w miejscach i sytuacjach, które wydają się bezpieczne. Kampania pokazuje, że sprawcy często nie budzą podejrzeń i mogą ukrywać swoje zamiary pod maską troski i życzliwości.

Ważnym elementem kampanii są plakaty informacyjne, które mają za zadanie zwrócić uwagę na problem molestowania dzieci. Plakaty przedstawiają pozornie normalne, codzienne sytuacje, które jednak kryją w sobie ukryte zagrożenie. Każdy z plakatów jest opatrzony hasłem „Nigdy byś się nie spodziewał”, co ma za zadanie podkreślić, że sprawcy przemocy seksualnej mogą być osobami, po których najmniej byśmy się tego spodziewali.